اتصالات کوپلی چیست و چه کاربردی دارند؟

اتصالات کوپلی

بازرگانی کشیشی پیشرو در تهیه بهترین و باکیفیت ترین اجناس در رأس تاسیسات ایران

لوله کشی به عنوان بخش مهمی از اجزای ساختمان شناخته می شود و برای آنکه عمر ساختمان را افزایش دهیم توجه به نحوه لوله کشی و اتصالاتی که برای اینکار انتخاب می کنیم بسیار مهم می باشد. اتصالات کوپلی یکی از انواع اتصالاتی است که می تواند نقش بسزایی در لوله کشی انواع لوله ها به خصوص لوله پنج لایه داشته باشد. اینبار ما به سراغ اتصالات کوپلی رفته و می خواهیم ببینیم چگونه می توان از این اتصالات نهایت بهره را برد. پس با نمایندگی اصلی نیوپایپ تا انتهای این مقاله با بازرگانی کشیشی همراه باشید.

اتصالات کوپلی چیست؟

از این اتصالات به منظور اتصالات ساختمان، اتصالات لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.  این اتصالات لوله بادوام بوده و طبق استانداردهای تعیین شده تولید می گردد، همچنین اجزای بدنه آن غالباً از حلقه برنجی و اورینگ تشکیل گردیده است.

علت این موضوع هم این است که برای لوله کشی آب گرم و سرد اجزایی که در کوپلی استفاده می گردد این توانایی را داشته باشد تا در برابر هر گونه فرسودگی و خوردگی مقاومت نشان دهد. همچنین این اجزا این امکان را دارند تا نحوه اتصال لوله را به شکل مناسب تری انجام دهد.

غالبا هم برای اجرای لوله های پنج لایه به منظور انشعاب از اتصالات برای تغییر جهت قابل استفاده می باشد. برای لوله کشی پنج لایه و لوله نیوپایپ دو نوع اتصال استفاده می شود که یکی همین اتصالی است که در مورد آن در حال صحبت هستیم یعنی اتصال کوپلی و دیگری اتصالات پرسی می باشد.

سایر مقالات
لوله های گالوانیزه کجا استفاده میشوند؟

از ویژگی های این اتصالات باید بگوییم دارای نیکل و برنج بوده و مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی خواهد داشت. دارای بدنه ایده آل بوده و در تاسیسات گرم و سرد و شاخه ها قابل استفاده و مناسب است.

قسمت کوپلی

به طور کلی اتصالات کوپلی به ۳ قسمت تشکیل می شود که شامل: حلقه برنجی، بدنه و حلقه پلاستیکی می باشد.

بدنه

بدنه اتصال کوپلی از جنس برنج تهیه شده و برای ظاهر بهتر، دوام و استحکام بیشتر با آلیاژ نیکل آبکاری می گردد. در خروجی این اتصالات به منظور نگهداری لوله ها کنگره هایی وجود دارد که این کنگره ها با تعداد نخی که در آن ها وجود دارد برای پیچاندن مهره در آنها استفاده می گردد.

با وجود برنج در بدنه کوپلی در برابر زنگ زدگی حفظ شده و به دلیل انعطاف پذیری که دارد باعث می شود تا آنها از عبور سیال و فشارهایی همچون فشار عبور سیال و البته فشارهایی که در داخل ساختمان قرار گرفته جلوگیری و باعث استحکام آنها می شود.

وجود نیکل هم به دلیل زیبایی که دارد باعث می شود تا جلوه بهتری داشته باشند.

اورینگ

اورینگ هم برای نصب اتصالات کوپلی بسیار کارآمد می باشد. از اورینگ به منظور جلوگیری از وارد شدن آب استفاده می گردد.

با وجود کنگره های گفته شده از ۲ اورینگ که از جنس پلاستیک است بکار گرفته می شود. با این روش به طور کامل از ورود آب جلوگیری می شود.

این اورینگ ها طبق فواصل معین بین کنگره ها قرار داده و استفاده می شود و به دلیل اینکه در برابر گرما هم مقاوم می باشند به راحتی خشک یا شکسته نخواهد شد.

سایر مقالات
تفاوت پوش فیت و پلیکا چیست؟

حلقه برنجی

از دیگر قسمت های اتصالات کوپلی حلقه برنجی است. این حلقه برنجی ظاهر بهتر و استحکام بیشتر با نیکل آبکاری گردیده است. زمانی که اتصال کوپلی درون لوله قرار خواهد گرفت حلقه برنجی روی لوله قرار می گیرد. به عبارت ساده تر مابین بدنه برنجی و حلقه برنجی لوله قرار خواهد گرفت.


نام محصول: پوشفیت نیوفلکس

کارخانه: گیتی پسند

در چه فضاهایی می شود از اتصالات کوپلی استفاده کرد؟

در فضاهای مسکونی بایستی از انواع لوله کشی ها استفاده نمود. این اتصالات هم در برخی از فضاها که ممکن است نشت بسیار داشته باشد مورد استفاده و پرکاربرد می باشد.

به عبارتی می توان گفت در برخی از فضاها استفاده از لوله پنج لایه به دلیل مقاومت، استحکام و طول عمر بالا الزامی است و برای اتصالات آن بهتر می باشد از اتصال کوپلی بهره برد.

پس شما با خرید اتصالات کوپلی می توانید به آسانی نیازهای خود را در همه ابعاد لوله کشی برطرف نمایید.

استفاده از این نوع اتصال در برخی از قسمت‌های ساختمان که ممکن است دچار نشتی گردد یا احتیاج به انشعاب دارد، انتخاب مناسبی است.

فرق بین اتصالات کوپلی با اتصالات پرسی

اگر شما بین انتخاب اتصال کوپلی و اتصال پرسی به مشکل خورده اید و نمی دانید فرق بین اتصال پرسی و کوپلی در چیست، ما به شما کمک می کنیم تا متوجه این موضوع گردید. از تفاوت های بین اتصال کوپلی و اتصال پرسی می توان به این موارد اشاره نمود:

طراحی و ساخت اتصالات

متفاوت بودن قیمت

نحوه نصب و استفاده

سایر مقالات
گرفتن نشتی لوله فاضلاب چگونه است؟

مزایای اتصال کوپلی

از مزایای انتخاب و استفاده از اتصال کوپلی می توان به این موارد اشاره داشت:

در مناطقی که نشتی بسیار وجود دارد با وجود این اتصالات می توان از لوله پنج لایه استفاده نمود.

از انواع نشتی آب جلوگیری می کند.

مناسب برای آببندی می باشد.

به عبارتی شما با کمک اتصال کوپلی می توانید هر آنچه را که نیاز دارید با کمک این اتصال و لوله کشی ساختمان با بهترین شرایط انجام دهید و از بروز نشتی تا حد ممکن جلوگیری نمایید.

قیمت اتصالات کوپلی

به دلیل نوسانات قیمتی که در بازار وجود دارد و باعث شده روی قیمت های مواد اولیه تاثیر بگذارد نمی توان قیمت تمام شده ایی را به صورت عدد بیان نمود. شما می توانید برای استعلام قیمت اتصالات نیوپایپ از مشاوران ما در بازرگانی کشیشی کمک بگیرید و در صورت نیاز اتصال کوپلی را از بازرگانی کشیشی خریداری نمایید.

جمع بندی

انتخاب اتصالات کوپلی برای اغلب لوله ها به خصوص لوله پنج لایه یک انتخاب ایده آل می باشد. با کمک این اتصال می توان از نشتی لوله جلوگیری و طول عمر لوله را افزایش داد. اگر می خواهید لوله های ساختمان شما تا مدت ها سالم باقی بماند و دچار نشتی نگردد، بهترین انتخاب استفاده از اتصال کوپلی می باشد.


سوالات پرتکرار:

اتصالات کوپلی چیست؟

اتصالات کوپلی نوعی اتصال الکتریکی هستند که با استفاده از دو سیم فلزی مختلف، یک ولتاژ الکتریکی را تولید می‌کنند. این ولتاژ به دمای نقطه‌ای که دو سیم به هم متصل می‌شوند، بستگی دارد.

اتصالات کوپلی چه کاربردی دارند؟

اتصالات کوپلی برای اندازه‌گیری دما در محدوده‌های بسیار گسترده و در شرایط سخت استفاده می‌شوند. برخی از کاربردهای آنها عبارتند از: صنعت فولاد، هوافضا، پزشکی، تولید برق، خودروسازی و غیره.

سایر مقالات
مزیت های لوله سایلنت پوشفیت نیوفلکس

اتصالات کوپلی چگونه کار می‌کنند؟

اتصالات کوپلی با استفاده از اثر ترموالکتریک کار می‌کنند. این اثر به این معناست که وقتی دو سیم فلزی مختلف به هم متصل شده و در دماهای مختلف قرار بگیرند، یک جریان الکتریکی در حلقه تولید می‌شود. این جریان الکتریکی باعث ایجاد یک ولتاژ در نقطه‌ای که دو سیم به هم متصل هستند، می‌شود. این ولتاژ با دمای آن نقطه رابطه خطی دارد و با استفاده از جدول‌های استاندارد قابل تبدیل به دما است.

اتصالات کوپلی چه نوع‌های مختلفی دارند؟

اتصالات کوپلی براساس نوع فلزات استفاده شده در سیم‌ها، به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند. هر گروه یک حرف الفبا را به عنوان نشان دارد. برخی از رایج‌ترین نوع‌های اتصالات کوپلی عبارتند از: K (کرومل-آلومل)، J (آهن-قسطنطین)، T (مس-قسطنطین)، E (کرومل-قسطنطین) و S (پلاتین-پلاتین روديم).

اتصالات کوپلی چه مزایا و معایبی دارند؟

برخی از مزایای اتصالات کوپلی عبارتند از:

سادگی ساخت و استفاده، دقت بالا، قابلیت اندازه‌گیری دما در محدوده‌های بسیار گسترده، تحمل شرایط سخت محیطی و هزینه پایین. برخی از معایب اتصالات کوپلی عبارتند از: حساسیت به خوردگی و اکسیداسیون، نیاز به کالیبراسیون دوره‌ای، تاثیر نامطلوب سیم‌های اتصال و خطاهای ناشی از جریان‌های پراکنده.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات