علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی |راهنمای کامل برای رفع این مشکل

علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی

پکیج یک دستگاه گرمایشی است که با استفاده از انرژی برق و گاز، آب را گرم کرده و به سیستم های گرمایشی مانند رادیاتور یا پنل های گرمایشی ارسال می کند. پکیج ها معمولا دارای یک فشار سنج هستند که نشان می دهد که فشار آب درون پکیج چقدر است. فشار آب در پکیج باید در یک محدوده معین باشد تا عملکرد بهینه داشته باشد. اگر فشار آب خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، ممکن است باعث آسیب دیدن پکیج یا کاهش کارایی آن شود. در این مقاله به علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی میپردازیم.

سایر مقالات
ارور e1 پکیج ایران رادیاتور چطور درست می شود؟

عوامل موثر بر فشار پکیج

فشار آب در پکیج تحت تاثیر چندین عامل قرار می گیرد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • دمای آب: هنگامی که آب گرم می شود، حجم آن افزایش می یابد و در نتیجه فشار آن نیز بالاتر می رود. برعکس، هنگامی که آب سرد می شود، حجم آن کاهش می یابد و فشار آن نیز پایین تر می رود. بنابراین، دمای آب یکی از عوامل تعیین کننده فشار پکیج است.
 • میزان آب: میزان آب موجود در پکیج نیز بر فشار آن تاثیر دارد. اگر میزان آب در پکیج کم باشد، فشار آن نیز کم خواهد بود. اگر میزان آب در پکیج زیاد باشد، فشار آن نیز زیاد خواهد بود. بنابراین، باید مراقب بود که میزان آب در پکیج را در حد مطلوب نگه داریم. در ادامه به علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی میپردازیم.
 • وضعیت سیستم گرمایشی: سیستم گرمایشی مانند رادیاتور یا پنل های گرمایشی نیز بر فشار پکیج تاثیر دارند. اگر سیستم گرمایشی باز باشد، یعنی آب بتواند از پکیج به سیستم گرمایشی و برعکس جریان داشته باشد، فشار پکیج کمتر خواهد بود. اگر سیستم گرمایشی بسته باشد، یعنی آب نتواند از پکیج به سیستم گرمایشی و برعکس جریان داشته باشد، فشار پکیج بیشتر خواهد بود. بنابراین، باید مراقب بود که سیستم گرمایشی را در حالت مناسب قرار دهیم.

علت بالا رفتن فشار پکیج

علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی

با توجه به عوامل موثر بر فشار پکیج، می توان گفت که علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی این است که:

 • در زمستان، دمای هوا کمتر است و در نتیجه دمای آب ورودی به پکیج نیز کمتر است. این باعث می شود که پکیج برای گرم کردن آب بیشتر کار کند و در نتیجه دمای آب خروجی از پکیج بیشتر باشد. این اختلاف دما باعث افزایش حجم و فشار آب می شود.
 • در زمستان، مصرف گرمایشی بیشتر است و در نتیجه سیستم گرمایشی بیشتر باز و بسته می شود. این باعث می شود که فشار پکیج نوسانات بیشتری داشته باشد و گاهی اوقات بیش از حد مطلوب بالا رود.
سایر مقالات
ارور e3 پکیج گلدیران چرا رخ می دهد و چگونه رفع می شود؟

راه حل های پیشگیری و رفع مشکل بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی

برای جلوگیری و رفع علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی ، می توان از راه حل های زیر استفاده کرد:

 • تنظیم دمای پکیج: باید دمای پکیج را در حد مناسب تنظیم کرد تا آب به اندازه کافی گرم شود ولی خیلی زیاد نشود. معمولا دمای پکیج باید بین 60 تا 80 درجه سانتی گراد باشد.
 • تنظیم میزان آب: باید میزان آب در پکیج را در حد مطلوب نگه داریم تا فشار آن در محدوده مجاز باشد. معمولا فشار پکیج باید بین 1 تا 2 بار باشد. اگر میزان آب کم باشد، باید آب را از طریق شیر تزریق به پکیج اضافه کنیم. اگر میزان آب زیاد باشد، باید آب را از طریق شیر تخلیه از پکیج کم کنیم.
 • تنظیم سیستم گرمایشی: باید سیستم گرمایشی را در حالت مناسب قرار دهیم تا آب بتواند به راحتی از پکیج به سیستم گرمایشی و برعکس جریان داشته باشد. اگر سیستم گرمایشی دارای یک شیر ترموستاتیک باشد، باید آن را در حالت خودکار قرار دهیم تا بر اساس دمای محیط تنظیم شود.

علائم و عوارض بالا رفتن فشار پکیج

بالا رفتن فشار پکیج ممکن است با چند علامت و عارضه همراه باشد که باید به آنها توجه کرد. برخی از این علائم و عوارض عبارتند از:

 • صدای سوت زدن: اگر فشار پکیج بیش از حد مجاز بالا رود، ممکن است یک سوت ایمنی فعال شود که صدای بلند و ناخوشایندی ایجاد می کند. این صدا نشانه این است که پکیج دارد از خود دفاع می کند و باید فورا آن را خاموش کرد و مشکل را رفع کرد.
 • نشت آب: اگر فشار پکیج خیلی زیاد باشد، ممکن است باعث شود که آب از شیرها، لوله ها، مخازن یا مفاصل پکیج نشت کند. این نشت آب می تواند باعث آسیب دیدن پکیج یا ساختمان شود و باید سریعا تعمیر شود.
 • کاهش کارایی: اگر فشار پکیج در محدوده مطلوب نباشد، ممکن است باعث شود که پکیج به درستی کار نکند و گرمایش را به خوبی انجام ندهد. این می تواند باعث افزایش مصرف انرژی و هزینه ها شود و باید فشار پکیج را تنظیم کرد.

فشار پکیج در حالت زمستانی

نتیجه گیری

پکیج یک دستگاه گرمایشی است که با گرم کردن آب و ارسال آن به سیستم های گرمایشی کار می کند. فشار آب در پکیج باید در یک محدوده معین باشد تا عملکرد بهینه داشته باشد. علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی این است که دمای آب ورودی و خروجی از پکیج و وضعیت سیستم گرمایشی تغییر می کند. برای جلوگیری از بالا رفتن فشار پکیج، باید دمای پکیج، میزان آب و سیستم گرمایشی را تنظیم کرد. بالا رفتن فشار پکیج ممکن است با علائم و عوارضی مانند صدای سوت زدن، نشت آب و کاهش کارایی همراه باشد که باید به آنها توجه و رسیدگی کرد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سایر مقالات
برای خرید پکیج به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نیوپایپ گیتی پسند یکی از برندهای معروف و مطرح در زمینه تولید و عرضه لوله و اتصالات پنج لایه در ایران است. این شرکت با بهره گیری از دانش فنی و تجربه بالا، محصولات با کیفیت و استاندارد را برای مصارف مختلف در تاسیسات ساختمانی ارائه می دهد. لوله های نیوپایپ دارای خواص منحصر به فردی هستند که آن ها را از سایر رقبا متمایز می کنند. برخی از این خواص عبارتند از:

 • مقاومت در برابر خوردگی، رسوب، فشار، دما و نفوذ اکسیژن
 • ظریف انبساط طولی بسیار کم و عدم نیاز به استفاده از کمپانساتور
 • قابلیت خمش و انعطاف پذیری بالا و عدم نیاز به استفاده از زانو
 • سهولت و سرعت در نصب و تعمیر با استفاده از اتصالات پرسی و کوپلی
 • دارای گارانتی و ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش

لوله های نیو پایپ در سایز ها و ضخامت های مختلف تولید می شوند و برای کاربردهای گوناگون مانند آب سرد و گرم، گرمایش از کف، تهویه مطبوع، سامانه های آتش نشانی و … قابل استفاده هستند. شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی شرکت نیوپایپ یا لینک دانلود لیست قیمت اتصالات نیوپایپ با جزئیات بیشتری از محصولات این شرکت آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات