هواگیری شوفاژ | راهنمای کامل و کاربردی

هواگیری شوفاژ

شوفاژ یکی از رایج‌ترین وسایل گرمایشی در منازل و ساختمان‌ها است که با استفاده از آب گرم، محیط را گرم می‌کند. شوفاژها در فصول سرد سال بسیار کاربردی هستند، اما برای حفظ عملکرد بهینه آن‌ها، باید به موقع و به صورت صحیح هواگیری شوند. هواگیری شوفاژ به معنای خارج کردن هوای اضافی از داخل شوفاژ است که باعث می‌شود آب گرم به صورت یکنواخت در تمام قسمت‌های شوفاژ جریان داشته باشد و گرمای مطلوب را تولید کند. در این مقاله، نحوه هواگیری شوفاژ را به صورت مرحله به مرحله و با تصاویر توضیح خواهیم داد.

هواگیری

عدم انجام هواگیری

عدم هواگیری شوفاژ می‌تواند باعث بروز مشکلات مختلفی در سیستم گرمایشی شود. برخی از این مشکلات عبارتند از :

 • کاهش راندمان و عملکرد شوفاژ و صرفه‌جویی نکردن در مصرف انرژی
 • گرم نشدن یا نیمه گرم شدن بخش‌هایی از شوفاژ و عدم توزیع یکنواخت گرما در محیط
 • تولید صدای ناخوشایند و آزار دهنده از شوفاژ و لوله‌های آن
 • فرسایش و خوردگی لوله‌ها و شیرهای شوفاژ و احتمال نشتی آب
 • تغییر فشار آب در سیستم گرمایش مرکزی و خطر خاموش شدن پکیج

برای جلوگیری از این مشکلات، باید به صورت دوره‌ای و قبل از فصل سرما، هواگیری شوفاژ را انجام دهید. هواگیری به معنای خارج کردن هوای اضافی از داخل شوفاژ است که باعث محدود شدن جریان آب گرم در آن می‌شود. نحوه هواگیری را به صورت مرحله به مرحله در این مقاله توضیح میدهیم .

مراحل هواگیری شوفاژ ایران رادیاتور

گام اول: خاموش کردن سیستم گرمایش

قبل از اقدام به هواگیری شوفاژ، باید سیستم گرمایش مرکزی را خاموش کنید. این کار باعث می‌شود که هوای بیشتری وارد شوفاژ نشود و همچنین جلوگیری از سوختگی دست‌های شما در هنگام هواگیری می‌کند. بعد از خاموش کردن سیستم گرمایش، باید صبر کنید تا شوفاژ خنک شود. اگر بخشی از شوفاژ هنوز گرم است، نباید به آن دست زده و منتظر بمانید تا دمای آن پایین بیاید.

سایر مقالات
نکات ایمنی و راهنمای کامل لوله کشی آب و شوفاژ در خانه

گام دوم: استفاده از پیچ مخصوص هواگیری

برای هواگیری شوفاژ ، باید از یک پیچ مخصوص استفاده کنید که به آچار هواگیری یا پلاسکت معروف است. این پیچ با قطر‌های مختلف در بازار موجود است و بسته به نوع شیر هواگیری شوفاژ، باید پلاسکت مناسب را تهیه کنید. البته بعضی از شیرهای هواگیری دارای پلاسکت دستی هستند که با دست قابل باز و بسته شدن هستند. در صورت عدم دسترسی به پلاسکت، می‌توانید از آچار فرانسه یا سایر وسایل مناسب استفاده کنید.

گام سوم: باز کردن شیرهای ورودی و خروجی شوفاژ

برای شروع فرآیند هواگیری، باید شیرهای ورودی و خروجی شوفاژ را باز کنید. شیر ورودی آب گرم به رنگ قرمز و شیر خروجی آب سرد به رنگ آبی است. برای باز کردن این شیرها، باید پلاسکت را روی آن‌ها قرار داده و به سمت چپ یا بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. با این کار، هوای داخل شوفاژ شروع به خروج می‌کند و صدای آن را می‌توانید بشنوید.

گام چهارم: مانع شدن از ریزش آب به محیط پیرامون شوفاژ

در هنگام هواگیری شوفاژ، ممکن است مقداری آب هم از شیر خروجی بیرون آید. برای جلوگیری از ریزش آب به محیط پیرامون شوفاژ، باید یک ظرف یا یک دستمال پارچه‌ای زیر شیر خروجی قرار دهید. این کار باعث می‌شود که آب را جمع کنید و از خیس شدن کف یا فرش جلوگیری کنید.

هواگیری شوفاژ

گام پنجم: تکمیل فرآیند هواگیری شوفاژ

برای تکمیل فرآیند هواگیری، باید منتظر بمانید تا هوای داخل شوفاژ کاملا خارج شود و جای خود را به آب گرم بدهد. این مرحله را می‌توانید با توجه به صدای خروج هوا و بیرون آمدن آب از شیر خروجی تشخیص دهید. وقتی صدای خروج هوا قطع شود و فقط آب از شیر خروجی بیرون بیاید، یعنی فرآیند هواگیری تمام شده است.

گام نهایی: بستن شیرهای ورودی و خروجی شوفاژ

پس از اتمام فرآیند هواگیری، باید شیرهای ورودی و خروجی شوفاژ را ببندید. برای این کار، باید پلاسکت را روی آن‌ها قرار داده و به سمت راست یا در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. با این کار، جریان آب گرم در داخل شوفاژ قطع می‌شود و عملکرد بهینه آن تضمین می‌شود.

نکات قابل توجه در هواگیری شوفاژ

 • باید حداقل یک بار در سال، قبل از فصل سرما، هواگیری شوفاژ را انجام دهید. این کار باعث می‌شود که عملکرد شوفاژ بهینه باشد و از صدای ناخوشایند آن جلوگیری کنید.
 • باید در هنگام هواگیری ، فشار آب را در دستگاه گرمایش مرکزی چک کنید. فشار آب باید بین 1 تا 2 بار باشد. اگر فشار آب کمتر یا بیشتر از این باشد، باید آب را تخلیه یا اضافه کنید تا به حالت مناسب برسد.
 • باید پس از هواگیری شوفاژ ، سیستم گرمایش را روشن کنید و دمای آب را تنظیم کنید. دمای آب باید بین 60 تا 80 درجه سانتی‌گراد باشد. اگر دمای آب کمتر یا بیشتر از این باشد، ممکن است باعث صدمه به شوفاژ یا عدم گرم شدن مناسب محیط شود.
سایر مقالات
کاربرد لوله اذین برای شوفاژ و آب چیست؟

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

برخی از علل ممکن برای این مشکل عبارتند از:

 • فشار آب در سیستم گرمایش کم باشد و باید تنظیم شود
 • لوله‌های شوفاژ رسوب داشته باشند و باید جرم‌گیری شوند
 • شعله پکیج کم یا زیاد باشد و باید تنظیم شود
 • شیرهای رفت و برگشت زیر پکیج یا رادیاتور بسته باشند و باید باز شوند
 • شیر موتوری یا سنسور حرارتی خراب باشند و باید تعویض شوند
 • صافی برگشت پکیج آلوده باشد و باید تمیز شود
 • مبدل حرارتی پکیج رسوب داشته باشد و باید جرم‌گیری شود

همانطور که گفته شد رسوب داشتن لوله های شوفاژ یکی از دلایلی میتواند باشد که بعد از هواگیری شوفاژ ، شوفاژ گرمای مطلوب را نمیدهد.

حال سوال پش می آید که چگونه لوله های شوفاژ را جرم گیری کنید؟

تکنیک‌های جرم گیری لوله های شوفاژ بعد از هواگیری شوفاژ

 • استفاده از جوش شیرین و سرکه: این روش یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های جرم گیری لوله ظرفشویی است. برای استفاده از این روش، ابتدا یک فنجان جوش شیرین را داخل لوله ظرفشویی بریزید. سپس نصف فنجان سرکه را به آن اضافه کنید. بلافاصله پس از اضافه کردن سرکه، صدای جوش و فوم کردن را خواهید شنید.
 • استفاده از محلول ضد رسوب و ضد یخ: این روش برای جرم گیری رادیاتور شوفاژ مناسب است. برای استفاده از این روش، باید دستگاه را از برق بکشید و محلول ضد رسوب و ضد یخ را داخل مخزن بخارشوی بریزید. سپس دستگاه را به برق وصل کنید و دکمه تخلیه آب را فشار دهید.
 • شستشو با آب فشار قوی: این روش برای جرم گیری لوله های شوفاژ مناسب است. برای استفاده از این روش، باید سیستم گرمایشی را خاموش کنید و صبر کنید تا رادیاتور خنک شود. سپس شیر های ورودی و خروجی شوفاژ را باز کنید و با استفاده از یک شلنگ آب، آب فشار قوی را به داخل لوله های شوفاژ بدهید.

نحوه هواگیری شوفاژ

اگر به دنبال اتصالات و لوله های مقاوم و با کیفیت برای سیستم های گرمایشی خود هستید پیشنهاد ما به شما لوله های شرکت آذین لوله و اتصالات شرکت نیوپایپ میباشد.

خلاصه

شوفاژ یک وسیله گرمایشی است که با آب گرم محیط را گرم می‌کند. برای عملکرد بهینه شوفاژ، باید هوای اضافی را از آن خارج کنید. برای این کار، باید سیستم گرمایش را خاموش کنید، پلاسکت را روی شیرهای ورودی و خروجی قرار دهید، آن‌ها را باز و بسته کنید و آب را جمع کنید. هواگیری شوفاژ باعث می‌شود که آب گرم به صورت یکنواخت در شوفاژ جریان داشته باشد و صدای ناخوشایند آن قطع شود. عدم هواگیری شوفاژ می‌تواند باعث کاهش راندمان، گرم نشدن بخش‌هایی از شوفاژ، فرسایش لوله‌ها و تغییر فشار آب شود.

سایر مقالات
انواع لوله برای لوله کشی شوفاژ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات