تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه

 

درباره تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه چه می‌دانید؟ انتخاب لوله مناسب برای طراحی و اجرای خطوط لوله‌کشی همواره از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. انتخاب غلط می‌تواند کارایی سیستم لوله‌کشی را به مخاطره بیندازد و حتی عملاً سیستم را بلااستفاده کند. ازآنجایی‌که خطوط لوله‌کشی در ساختمان‌ها و صنایع مختلف حکم رگ در بدن انسان رادارند، عملکرد صحیح آن‌ها در تداوم فعالیت مجموعه بسیار اثرگذار است. بعد از یک دوره نسبتاً طولانی که لوله‌های فلزی به‌عنوان مهم‌ترین گزینه پیش رو برای اجرای خطوط لوله‌کشی بودند، لوله‌های پلیمری به بازار معرفی شدند. این دسته از لوله‌ها با دارا بودن خواص منحصربه‌فرد و همچنین مزایای رقابتی بسیار خوب چه ازن نظر کاربرد و چه ازنظر قیمت در مقایسه با لوله‌های فلزی، خیلی زود در بازار موردتوجه قرار گفتند. لوله‌های تک لایه و پنج لایه به‌عنوان دو نوع از لوله‌های پلیمری به شمار می‌روند. تفاوت لوله‌های پنج لایه نیوپایپ با تک لایه در چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص این مسئله مهم بحث و بررسی کنیم.

لوله تک لایه چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه بهتر است ابتدا معرفی مختصری درباره هر دو نوع لوله تک لایه و پنج لایه داشته باشیم. نام دیگر لوله تک لایه در بازار، لوله پلی پروپیلن است. این دسته از لوله‌ها عمدتاً به رنگ سبز در بازار به فروش می‌رسند. عمده استفاده از لوله‌های تک لایه در حال حاضر معطوف به پروژه‌های آب‌رسانی در ساختمان‌ها است. این دسته از لوله‌ها دارای محدودیت فشار و دمای عملکرد هستند که در ادامه به‌تفصیل دراین‌باره بحث می‌کنیم.

تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه چه می‌دانید؟

لوله پنج لایه چیست؟

دلیل تولید لوله‌های پنج لایه، مشاهده محدودیت‌ها و نقاط ضعف لوله‌های تک لایه است. ایده استفاده از یک‌لایه فلزی در میان لوله دولایه پلیمری موجب شده است که لوله‌های پنج لایه متولد شوند. به‌این‌ترتیب از داخل به خارج پنج لایه تشکیل‌دهنده لوله‌های پنج لایه عبارت‌اند از: یک‌لایه پلیمر، چسب، آلومینیوم، چسب و یک‌لایه پلیمر.

انواع لوله‌های پنج لایه که در حال حاضر در بازار به فروش می‌رسد، عبارت‌اند از: لوله‌های PE، PERT و PEX. تفاوت این دسته از لوله‌ها مربوط به نوع پلیمر مورداستفاده در آن‌ها است. گروه‌های پلی‌اتیلنی بیشترین سهم را در تولید لوله نیوپایپ پنج لایه دارد.

تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه

در این قسمت باید به بحث مهم تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه بپردازیم تا ضمن آشنایی با این تفاوت‌ها در انتخاب مناسب بتوانیم بهترین تصمیم ممکن را اخذ کنیم. مهم‌ترین تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه را در ادامه بررسی می‌کنیم.

مزایا و معایب لوله تک لایه

لوله‌های تک لایه در حال حاضر کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. ازجمله کاربردهای این دسته از لوله‌ها می‌توان به لوله‌کشی آب آشامیدنی، تأسیسات تهویه مطبوع ساختمان‌ها، استفاده در محیط‌های اسیدی و بازی، اجرای خطوط فاضلاب‌های صنعتی، سیستم‌های گرمایش خورشیدی و صنایع کشتی‌سازی اشاره کرد. در همین راستا به بررسی مزایا و معایب لوله‌های تک لایه می‌پردازیم.

سایر مقالات
تفاوت سیستم گرمایش قرنیزی با سیستم گرمایش از کف

بیشتر بخوانید : لوله مانیسمان

مزایای لوله تک لایه

مهم‌ترین مزایای این دسته از لوله‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

– در صورت رعایت اصول نگهداری لوله‌های تک لایه، این دسته از لوله‌ها عمر مفید بالایی در حدود پنجاه سال دارند.

– بازه دمایی که این دسته از لوله‌ها را می‌توان مورداستفاده قرارداد،‌ بین -20 تا 90 درجه سلسیوس است.

– لوله‌های تک لایه چالش رسوب‌گذاری که در لوله‌های فلزی وجود داشت را به‌طور کامل برطرف کرده‌اند.

– لوله‌های پلی پروپیلن تک لایه در مقابل حرارت و صدا نیز عایق به شمار می‌روند.

– نصب و اجرای خطوط لوله‌کشی به کمک لوله‌های تک لایه راحت‌تر از لوله‌های فلزی است.

– قیمت لوله‌های تک لایه در مقایسه با لوله‌های پنج لایه کمتر است.

– این دسته از لوله‌ها در برابر خوردگی و مواد شیمیایی به‌خوبی مقاومت می‌کنند.

– سطح داخلی این دسته از لوله‌ها صاف و یکدست است و موجب افت فشار کمتری در حین انتقال آب می‌شود.

معایب لوله تک لایه

در ادامه بررسی تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه به نقاط ضعف لوله‌های تک لایه می‌رسیم. بررسی نقاط ضعف لوله‌های تک لایه به ما کمک می‌کند تا بتوانیم تحلیل درستی پیرامون کاربردهای این دسته از لوله‌ها داشته باشیم. ازجمله مهم‌ترین معایب یا نقاط ضعف این دسته از لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– لوله‌های تک لایه تحمل فشار چندان بالایی ندارند و همچنین در صورت وارد شدن ضربه‌های سنگین به آن، آسیب‌پذیر هستند.

– ضریب انبساط طولی این دسته از لوله‌ها بالا است. به همین دلیل در صورت حرارت دیدن، طول آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. این مسئله موجب می‌شود که ضخامت این دسته از لوله‌ها درگذر زمان کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید : مشخصات لوله آهنی

– لوله‌های تک لایه در مقایسه با لوله‌های پنج لایه در گستره دمایی کمتری قابل‌استفاده هستند.

مزایا و معایب لوله پنج لایه

بررسی تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه را با بررسی مشخصات لوله‌های پنج لایه پی می‌گیریم. لوله‌های پنج لایه از کنار هم قرار گرفتن پنج لایه تشکیل می‌شوند که از داخل به خارج عبارت‌اند از: پلی‌اتیلن درجه حرارت بالا، چسب، فلز آلومینیوم (مانع‌گذر اکسیژن)، چسب، پلی‌اتیلن درجه حرارت بالا. در تولید این دسته از لوله‌ها از یک‌لایه فلزی بین دولایه پلیمری در داخل و خارج استفاده می‌شود. همان‌طور که مشاهده کردید، اتصال میان لایه‌های مختلف توسط چسب انجام می‌شود. لوله‌های پنج لایه با توجه به ساختار تشکیل‌دهنده آن‌ها، بخش عمده‌ای از معایب لوله‌های تک لایه و فلزی را برطرف کرده‌اند. اما بازهم معایبی را به همراه دارند که در ادامه باید به بررسی آن‌ها بپردازیم.

سایر مقالات
فلنج و کاربردهای آن

تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه چه می‌دانید؟

مزایای لوله پنج لایه

مهم‌ترین مزایای لوله پنج لایه عبارت‌اند از:

– بازه دمایی که لوله‌های پنج لایه را می‌توان مورداستفاده قرارداد، بسیار بیشتر از لوله‌های تک لایه است.

– لوله‌های پنج لایه به‌عنوان یک عایق بسیار مطلوب شناخته می‌شوند که این موضوع باعث می‌شود افت انرژی در انتقال سیال در آن بشدت کاهش پیدا کند. به همین دلیل برای خطوط انتقال آب گرم بسیار مناسب هستند.

– به دلیل استفاده از یک‌لایه مانع اکسیژن در ساختار این دسته از لوله‌ها، امکان نفوذ اکسیژن به داخل آن‌ها عملاً وجود ندارد.
– لوله‌های پنج لایه را در شرایط آب و هوایی مختلف می‌توان مورداستفاده قرارداد.

– لوله‌های پنج لایه در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند و برای انتقال این دسته از سیالات نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

– میزان فشاری که توسط لوله‌های پنج لایه تحمل می‌شود، بسیار بیشتر از لوله‌های تک لایه است.

– در برابر پدیده‌های طبیعی مانند زلزله که تکانه‌های جدی به سیستم لوله‌کشی وارد می‌کند، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید : لوله پلیمری

– لوله‌های پنج لایه در برابر حرارت مقاوم است و تقریباً اشتعال ناپذیر به شمار می‌رود.

معایب لوله پنج لایه

بررسی معایب لوله‌های پنج لایه به روشن شدن تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه کمک زیادی می‌کند. درک مزایا و معایب لوله پنج لایه، در کنار مزایا و معایب لوله تک لایه به مهندسان کمک می‌کند تا در انتخاب لوله برای اجرای خطوط لوله‌کشی بتوانند تصمیم درست‌تری اتخاذ کنند. معایب لوله‌های پنج لایه عبارت‌اند از:

– قیمت تمام‌شده لوله‌های پنج لایه در مقایسه با لوله تک لایه بیشتر است.

– ساختار لوله‌های پنج لایه موجب می‌شود که وزن سیستم لوله‌کشی که به کمک آن‌ها اجرا می‌شود، در مقایسه با لوله‌های تک لایه بیشتر باشد. به همین دلیل بعضاً نیاز به ساپورت‌گذاری برای تحمل وزن لوله‌ها وجود دارد.

در کل به‌جز دو مورد بالا نقطه‌ضعف آن‌چنانی نمی‌توان برای لوله‌های پنج لایه برشمرد. متراژ حلقه لوله پنج لایه با توجه به سایز این دسته از لوله‌ها متغیر است. همچنین برند‌های مختلف، متراژ حلقه لوله پنج لایه را باتوجه به استانداردهای مختلف در طول‌های گوناگون در نظر می‌گیرند.

چند نکته مهم

با بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو نوع لوله، با تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه تا حدودی زیادی آشنا شدیم. به نظر می‌رسد مهم‌ترین و اساسی‌ترین مزیتی که می‌توان برای لوله‌های تک لایه ذکر کرد، سازگاری آن با تمام شرایط آب و هوایی است که موجب می‌شود بتوان از آن در تمام کارگاه‌های صنعتی و ساختمان‌ها استفاده نمود. همچنین باتوجه به محدودیت‌های دمایی و فشار عملکرد این دسته از لوله‌ها نباید برای مصارف انتقال سیالات با فشار و دمای بالا از این دسته از لوله‌ها استفاده کرد. همچنین انعطاف‌پذیری لوله‌های تک لایه در مقایسه با لوله‌های پنج لایه به‌مراتب بیشتر است. این مسئله موجب می‌شود که دست طراح شبکه لوله‌کشی بازتر باشد.

سایر مقالات
تشخیص لوله رفت و برگشت رادیاتور

تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه چه می‌دانید؟

اما همان‌طور که مشاهده کردید، لوله‌های پنج لایه بسیاری از ایرادات لوله‌های تک لایه را مرتفع کرده‌اند. ازاین‌جهت می‌توان این‌طور برداشت نمود که لوله‌های پنج لایه کاربردها و قابلیت‌های بیشتری دارند. اما باید دو نکته را در این خصوص موردتوجه قرارداد؛ نخست آن‌که قیمت لوله‌های پنج لایه به‌مراتب بیشتر از لوله‌های تک لایه است. دوم آن‌که در برخی از کاربردهای انتقال سیالات نیازی به خصوصیات عملکردی لوله‌های پنج لایه وجود ندارد. بنابراین استفاده از لوله‌های پنج لایه در مصارف انتقال سیالات با دما و فشار کاری بالاتر مقرون‌به‌صرفه و توجیه‌پذیر است. این دسته از لوله‌های عایق حرارتی بسیار خوبی هستند.

بیشتر بخوانید : تفاوت لوله پوش فیت و لوله پلیکا

قیمت لوله‌های پنج لایه و تک لایه در فروشگاه اینترنتی بازرگانی کشیشی

تا اینجا با تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه آشنا شدیم. در این قسمت لازم است تا به مسئله مهم بررسی عوامل مؤثر بر قیمت لوله‌های پنج لایه و تک لایه بپردازیم. در خصوص تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه ازنظر قیمت کاملاً مشخص است که لوله پنج لایه به دلیل متریال بیشتری که در تولید آن مورداستفاده قرار می‌گیرد، هزینه تمام‌شده بالاتری دارد.

به‌علاوه مجموعه عواملی در تعیین قیمت لوله‌های پنج لایه و تک لایه مؤثر است که عبارت‌اند از:

– کیفیت متریال مورداستفاده

– کیفیت فرآیند تولید لوله‌ها

– کشور و برند تولیدکننده محصول

– قیمت دلار (برای محصولات وارداتی یا محصولاتی که مواد اولیه آن‌ها وارداتی هستند.)

– سایز و ابعاد لوله

– تعداد خرید (قطعاً اگر خرید لوله‌ها به‌صورت عمده صورت بگیرد، فروشندگان محصول را باقیمت پایین‌تر عرضه می‌کنند.)

بیشتر بخوانید : لوله و اتصالات

خرید لوله‌های پنج لایه و تک لایه از فروشگاه اینترنتی بازرگانی کشیشی

بازرگانی کشیشی باسابقه بسیار زیاد درزمینهٔ ارائه کالاهای حوزه تأسیسات مکانیکی در کشور فعالیت می‌کند. تلاش بازرگانی کشیشی همواره روی ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات به خریداران است. همچنین سبد متنوعی از برندهای مختلف در بازرگانی کشیشی پیش روی مشتریان قرار دارد و می‌توانند از بین گزینه‌های مختلف موجود، بهترین گزینه را انتخاب کنند. برای خرید لوله‌های پنج لایه و تک لایه می‌توانید با رجوع به صفحات مرتبط با این محصولات در سایت بازرگانی کشیشی، قیمت انواع کالاهای موجود را به‌صورت برخط مشاهده کنید و سفارش خرید خود را اینترنتی ثبت نمایید.

تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه چه می‌دانید؟

کلام پایانی

در این مقاله با تفاوت لوله‌های پنج لایه با تک لایه آشنا شدیم. برای انتخاب لوله مناسب از بین این دو نوع لوله حتماً باید نکات طراحی و موقعیت پروژه را به‌صورت مجزا و دقیق مورد رصد و بررسی قرارداد. انتخاب لوله مناسب تحت تأثیر پارامترهای مختلفی انجام می‌شود که حتماً باید زیر نظر کارشناس خبره این حوزه تصمیم‌گیری انجام شود. شناخت دقیق از مزایا و معایب هر یک از محصولات تأسیساتی به ما کمک می‌کند تا در استفاده از این محصولات تمام جوانب امر را به‌خوبی تحلیل کنیم. به‌این‌ترتیب قادر خواهیم بود تا بهترین سیستم تأسیساتی را در مجموعه موردنظر خود پیاده‌سازی کنیم.

سایر مقالات
شیر هواگیری اتوماتیک تیپ 2 نیوپایپ | لیست قیمت و خرید

بازرگانی کشیشی با گردآوری محصولات برترین برندهای فعال در حوزه تأسیسات مکانیکی، سعی در ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان عزیز خود دارد. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی بازرگانی کشیشی ضمن مشاهده تنوع محصولات و برندهای موجود در سایت فروشگاه بازرگانی کشیشی، می‌توانید از آخرین و به‌روزترین قیمت کالاهای تأسیساتی ازجمله لوله‌های پنج لایه و تک لایه اطلاع حاصل نمایید. محصولات تمام برندهای مطرح تولیدکننده محصولات تأسیسات مکانیکی در بازرگانی کشیشی گردآوردی شده است تا خریداران بتوانند با خیال آسوده نسبت به انتخاب محصولات موردنظر خود اقدام کنند. همچنین همکاران ما در واحد پشتیبانی و فروش آماده هستند تا به سؤالات شما پاسخ دهند.

سوالات پرتکرار:

چه تفاوتی بین لوله‌های یک لایه و پنج لایه وجود دارد؟

تفاوت اصلی بین لوله‌های یک لایه و پنج لایه در ساختار آن‌ها است. لوله‌های یک لایه از یک جنس پلاستیکی تشکیل شده‌اند، در حالی که لوله‌های پنج لایه از پنج لایه مختلف از جنس‌های مختلف پلاستیکی و فلزی تشکیل شده‌اند.

چرا باید از لوله‌های پنج لایه استفاده کرد؟

دلایل مختلفی برای استفاده از لوله‌های پنج لایه وجود دارد، از جمله:

  • مقاومت بالاتر در برابر فشار، دما، خوردگی و نشت آب
  • عایق بودن صوتی و حرارتی بهتر
  • نصب آسان‌تر و سریع‌تر
  • زیباتر و مدرن‌تر بودن

چگونه می‌توان لوله‌های پنج لایه را نصب کرد؟

برای نصب لوله‌های پنج لایه، نیاز به ابزار خاصی ندارید. فقط کافی است که قطعات مورد نظر را با هم مچ کنید و با استفاده از فشار دست یا ابزار مناسب آن‌ها را قفل کنید. همچنین می‌توانید از رینگ‌های فشاری یا جوش الکتروفیوژن برای اتصال قطعات استفاده کنید.

چقدر هزینه نصب لوله‌های پنج لایه است؟

هزینه نصب لوله‌های پنج لایه بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

  • طول و قطر لوله‌ها
  • تعداد و نوع قطعات اتصال
  • نوع روش نصب (فشار دست، رینگ فشاری، جوش الکتروفیوژن)
  • نوع سرویس (آب سرد، آب گرم، گاز)
  • نوع ساختمان (آپارتمان، ویلا، تجاری)
  • هزینه دستمزد نصاب

کجا می‌توانم لوله‌های پنج لایه خریداری کنم؟

شما می‌توانید لوله‌های پنج لایه را از فروشگاه‌ها و بازارچه‌های تخصصی ساختمان و تاسیسات خریداری کنید. همچنین می‌توانید از سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین معتبر استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید، از کیفیت و استاندارد لوله‌ها و قطعات اتصال مطمئن شوید و از برندهای معتبر و شناخته شده استفاده کنید. برای خرید از وبسایت کشیشی به  قیمت اتصالات نیوپایپ بروید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات