علت نشت آب کولر گازی | روش های پیشگیری و رفع

علت نشت آب کولر گازی

کولر گازی یک دستگاه الکترونیکی است که با استفاده از یک سیستم تبرید، هوای داخل یک فضای بسته را خنک می کند. کولر گازی از دو بخش اصلی تشکیل شده است: واحد داخلی و واحد خارجی. واحد داخلی شامل فن ، فیلتر ، لوله های مسی و اواپراتور (مبدل حرارتی) است. واحد خارجی شامل کمپرسور ، کندانسور (مبدل حرارتی) ، لوله های مسی و فن است. این دو بخش با استفاده از لوله های مسی به هم متصل هستند و در آنها یک مایع تبرید جریان دارد. در این مقاله قصد داریم به یکی از مشکلات رایج کولر های گازی که ” علت نشت آب کولر گازی ” میباشد میپردازیم.

نشت آب کولر گازی یکی از مشکلات رایج این دستگاه است که ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. در این ادامه ، ما علت های اصلی نشت آب کولر گازی را بررسی می کنیم و راه حل های مناسب برای رفع آن را پیشنهاد می دهیم.

سایر مقالات
کولر گازی چی بخرم؟ | انواع، ظرفیت، برند و نکات مهم

علت نشت آب کولر گازی

انسداد لوله تخلیه آب:

یکی از اصلی ترین علت نشت آب کولر گازی این است که ؛وقتی هوای گرم و مرطوب به اواپراتور برخورد می کند ، رطوبت آن به قطرات آب تبدیل می شود و روی سطح اواپراتور جمع می شود. این قطرات آب با استفاده از لوله تخلیه آب به خارج از فضای بسته منتقل می شوند. اگر لوله تخلیه آب انسداد پیدا کند ، آب در آن تجمع شده و به عقب برگشته و از واحد داخلی نشت می کند. عوامل مختلفی مانند گل ، خاک ، جانوران خانگی ، قارچ و باکتری ممکن است باعث انسداد لوله تخلیه آب شوند.

آسیب به لوله های مسی:

لوله های مسی کولر گازی با زمان فرسوده شده و خورده و پاره می شوند. این باعث نشت مایع تبرید در لوله های مسی می شود. نشت مایع تبرید باعث کاهش عملکرد کولر گازی و افزایش هزینه برق مصرف شده می شود. علاوه بر این ، نشت مایع تبرید باعث تشکیل بخار سرد در لوله های مسی می شود که باعث تراوش آب روی سطح لوله ها می شود. این آب ممکن است از لوله های مسی نشت کند و به واحد داخلی یا خارجی آسیب برساند.

نشت آب کولر گازی

نصب نادرست کولر گازی:

برای بیان یک علت نشت آب کولر گازی دیگر باید بیان کرد که ؛ نحوه نصب کولر گازی بر روی دیوار یا سقف بسیار مهم است. اگر واحد داخلی کولر گازی به صورت افقی یا با زاویه مناسب نصب نشود ، ممکن است آب روی اواپراتور به جای لوله تخلیه آب، به سمت داخل فضای بسته جاری شود و از واحد داخلی نشت کند. همچنین ، اگر فاصله بین واحد داخلی و خارجی کولر گازی بیش از حد زیاد باشد، ممکن است فشار مایع تبرید در لوله های مسی کم شده و باعث تشکیل بخار سرد و تراوش آب در لوله های مسی شود.

تنظیم نادرست دمای کولر گازی:

اگر دمای کولر گازی خیلی پایین تنظیم شود، ممکن است باعث افزایش رطوبت در فضای بسته شود. این رطوبت باعث تشکیل قطرات آب بسیار زیاد روی اواپراتور می شود که لوله تخلیه آب نمی تواند آن ها را به خارج از فضای بسته منتقل کند. در نتیجه ، آب از واحد داخلی نشت می کند.

سایر مقالات
اتصال لوله پلی اتیلن چیست ؟

راه حل های مناسب برای رفع علت نشت آب کولر گازی

پاک کردن لوله تخلیه آب:

اولین راه رفع علت نشت آب کولر گازی پاک کردن لوله تخلیه آب است. برای جلوگیری از انسداد لوله تخلیه آب، لازم است به صورت دوره ای لوله تخلیه آب را پاک کنید. برای این کار، می توانید از چوب ، سیم ، فنجان چای چین ، فشار هوا یا مواد شوینده استفاده کنید. البته ، قبل از هر عمل پاک کردن ، باید دستگاه کولر گازی را خاموش و از برق جدا کنید.

تعویض لوله های مسی:

برای جلوگیری از نشت مایع تبرید و آب در لوله های مسی، لازم است به صورت دوره ای لوله های مسی را بازدید و در صورت دیدن علائم فرسودگی، خوردگی یا پارگی، آن ها را تعویض کنید. البته، تعویض لوله های مسی کار حرفه ای است و باید توسط یک تکنسین مجرب انجام شود. در غیر این صورت، ممکن است به دستگاه کولر گازی یا سیستم برق خانه آسیب برسانید. اگر به دنبال یک برند با کیفیت و عالی برای خرید اتصالات مانند لوله مسی هستید میتوانید از اتصالات شرکت نیوپایپ استفاده کنید.

 نشت آب

نصب صحیح کولر گازی:

یکی دیگر از راه های رفع علت نشت آب کولر گازی نصب صحیح کولر گازی است .برای جلوگیری از نشت آب به دلیل نصب نادرست کولر گازی، لازم است کولر گازی را با رعایت دستورالعمل های سازنده و با استفاده از تجهیزات مناسب نصب کنید. واحد داخلی کولر گازی باید به صورت افقی یا با زاویه منفی 5 درجه نسبت به سطح افقی نصب شود. فاصله بین واحد داخلی و خارجی کولر گازی باید حداکثر 15 متر باشد. لوله های مسی باید به درستی جوش داده شده و محکم شده باشند. همچنین ، باید از نصب کولر گازی در مکان های مستعد نشت آب ، مانند روبروی پنجره ، در جوار سینک آشپزخانه یا حمام ، خودداری کنید.

تنظیم مناسب دمای کولر گازی:

برای جلوگیری از نشت آب به دلیل تنظیم نادرست دمای کولر گازی ، لازم است دمای کولر گازی را با توجه به شرایط هوای فضای بسته و سلامت شخص تنظیم کنید. به طور کلی، تفاوت دمای فضای بسته و خارج از آن نباید بیش از 8 درجه سانتی گراد باشد. در فصل های گرم ، پیشنهاد می شود دمای کولر گازی را بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد قرار دهید. در فصل های سرد ، پیشنهاد می شود دمای کولر گازی را بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد قرار دهید.

سایر مقالات
ارور e04 پکیج بوتان و راه حل آن

خلاصه

کولر گازی یک دستگاه الکترونیکی است که با استفاده از سیستم تبرید، هوای فضای بسته را خنک می کند. نشت آب کولر گازی یک مشکل رایج است که ممکن است به علت انسداد لوله تخلیه آب ، آسیب به لوله های مسی، نصب نادرست کولر گازی یا تنظیم نادرست دمای کولر گازی رخ دهد.  در این مقاله نیز به صورت کامل به علت نشت آب کولر گازی پرداختیم. برای رفع این مشکل ، باید لوله تخلیه آب را پاک کنید، لوله های مسی را تعویض کنید ، کولر گازی را به صورت صحیح نصب کنید و دمای کولر گازی را به صورت مناسب تنظیم کنید. شما عزیزان میتوانید برای خرید و یا مشاوره برای حل مشکلات میتوانید با کارشناسان ما در بازرگانی کشیشی در ارتباط باشید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات