کولر گازی چی بخرم؟ | انواع، ظرفیت، برند و نکات مهم

کولر گازی چی بخرم؟

کولر گازی یک دستگاه تهویه مطبوع است که با استفاده از سیکل تبرید تراکمی، گرما را از محیط داخلی جذب کرده و به محیط خارجی منتقل می‌کند. کولر گازی می‌تواند در فصل زمستان نیز به عنوان پمپ حرارتی عمل کند و گرما را از محیط خارجی به محیط داخلی ببرد. کولر گازی از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط. در کولر گازی از گازهای خاصی به نام مبرد استفاده می‌شود که در سیکل تبرید، بین حالت مایع و گاز تغییر فاز می‌دهند. برخی از مبردهای رایج عبارتند از R-22، R-134a و R-404 . . اما هنگام خرید این دستگاه شاید برای شما سوال پیش بیاید که کولر گازی چی بخرم؟ ما در این مقاله به طور کامل به این موضوع میپردازیم.

سایر مقالات
روشن کردن شوفاژ بوتان |روش صحیح و ایمن و مراحل و نکات احتیاطی

کولر گازی چی بخرم؟

همانطور که گفته شد ، کولر گازی یکی از وسایل سرمایشی است که در فصل گرما بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولر گازی با استفاده از یک مبرد (refrigerant)، گرمای هوای داخل اتاق را جذب کرده و هوای خنک را به داخل پخش می‌کند. کولر گازی علاوه بر سرمایش، می‌تواند هوای داخل اتاق را تصفیه و تنظیم رطوبت کند. همچنین، بعضی از کولرهای گازی قابلیت گرمایش هوا را نیز دارند و در فصل سرد نیز قابل استفاده هستند.

در پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟ لازم است که به چند نکته مهم اشاره کنیم.

کولر گازی

در اینجا به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

نوع کولر گازی:

کولرهای گازی به چند نوع تقسیم می‌شوند، از جمله پنجره‌ای، دیواری، پرتابل، داکت اسپلیت و سقفی. هر نوع کولر گازی مزایا و معایب خود را دارد و بسته به شرایط فضای خود، باید نوع مناسب را انتخاب کنید. برای مثال، کولر گازی پنجره‌ای مناسب فضاهای کوچک و با پنجره است، کولر گازی دیواری مناسب فضاهای بزرگتر و با دسترسی به فضای خارج است، کولر گازی پرتابل مناسب فضاهای متحرک و با نصب آسان است، کولر گازی داکت اسپلیت مناسب فضاهای بسیار بزرگ و با توجه به زیبایی است و کولر گازی سقفی مناسب فضاهای با سقف بلند و با توجه به عملکرد قوی است.

ظرفیت کولر گازی:

یک نکته دیگر که برای پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟ باید توجه داشت این است که ؛ ظرفیت کولر گازی به مقدار گرمای جذب شده توسط آن در طول یک ساعت اشاره دارد و با واحد BTU (British Thermal Unit) اندازه‌گیری می‌شود. بسته به ابعاد فضای خود، باید ظرفیت مناسب را برای کولر گازی خود تعین کنید. در حالت کلّی، می‌توان گفت که هر متر مربع فضا به حدود 500 BTU نیاز دارد. البته، این مقدار ممکن است با توجه به عواملی مانند تعداد پنجره‌ها، تعداد افراد، تابش آفتاب و وسایل الکتریکی تغییر کند. برای مثال، اگر فضای شما در معرض آفتاب باشد، باید 10 درصد به ظرفیت کولر گازی خود اضافه کنید و اگر فضای شما در پناه سایه باشد، باید 10 درصد از ظرفیت کولر گازی خود کم کنید. همچنین، اگر بیش از دو نفر به طور منظم در فضا حضور داشته باشند، باید به ازای هر فرد مازاد 600 BTU به ظرفیت کولر گازی خود اضافه کنید.

سایر مقالات
ارور e04 پکیج بوتان و راه حل آن

برند و قیمت کولر گازی:

یکی دیگر از نکتات دیگر که برای پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟ باید توجه داشت این است که ؛برند کولر گازی نشان‌دهنده سطح کیفی و خدمات پس از فروش آن است. بسته به بودجه و نیاز خود، باید بین برندهای مختلف کولر گازی مقایسه و انتخاب کنید. در بازار ایران، بسیاری از برندهای داخلی و خارجی کولر گازی وجود دارند که هر کدام قابلیت‌ها و قیمت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. بعضی از معروف‌ترین برندهای کولر گازی عبارتند از: سامسونگ، ال جی، گری، بوتان ، سپهر الکتریک، سینجر، هایسنس و … . قبل از خرید کولر گازی، لازم است که با قابلیت‌ها و قیمت‌های هر برند آشنا شوید و نظرات دیگر خریداران را نیز در نظر بگیرید.

نکات کلّی در خرید کولر گازی

برای پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟ باید به یکسری نکات توجه داشت ؛جنس و طول لوله‌های رابط مهم ترین نکته ای هست که باید به آن توجه داشت: لوله‌های رابط کولر گازی باید از جنس مس باشند و طول آن‌ها را نباید بسیار زیاد یا کم کنید. در صورت استفاده از لوله‌های غیرمس، عملکرد و عمر کولر گازی شما پایین خواهد آمد. همچنین، در صورت استفاده از لوله‌های با طول بسیار زیاد (بالاتر از حد توصیه شده)، فشار سیرکولاسون مبرد در لوله‌ها پایین خواهد آمد و باعث افت توان و بازده کولر گازی شما میشود. اگر به دنبال اتصالات مقاوم و باکیفیت هستید میتوانید از اتصالات شرکت نیوپایپ استفاده کنید.

مصرف برق و رده انرژی کولر گازی: مصرف برق کولر گازی به عوامل مختلفی مانند ظرفیت، نوع کمپرسور، نوع مبرد، دمای تنظیم شده و … بستگی دارد. به طور کلّی، هرچه ظرفیت کولر گازی بالاتر باشد، مصرف برق آن نیز بالاتر خواهد بود. همچنین، نوع کمپرسور نیز تأثیر قابل توجهی در مصرف برق دارد. کمپرسورهای اینورتر (Inverter) به نسبت کمپرسورهای ثابت (Fixed)، قابلیت تنظیم سرعت و فشار را دارند و باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شوند. نوع مبرد نیز در مصرف برق تأثیر دارد. مبردهای جدید و پایین‌گذار (Low-GWP)، علاوه بر حفاظت از محیط زیست، باعث افزایش بازده و کاهش مصرف برق کولر گازی می‌شوند. دمای تنظیم شده نیز در مصرف برق تاثیر دارد.

کولر گازی چی بخرم؟

کولرگازی بوتان اولین پیشنهاد ما در پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟

پیشنهاد ما به شما در پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟ کولر گازی بوتان میباشد. در این قسمت از مقاله یک به بیان مزایا های کولر گازی با این برند میپردازیم.

سازگار با محیط زیست: این کولر گازی از گاز R600a استفاده می کند که جزو گازهای طبیعی است و تاثیر کمتری بر روی لایه اوزون و گرمایش جهانی دارد. این گاز دارای جایگزین های سبز تر نسبت به گازهای فلوروکربن است و مطابق با پروتکل مونترال و قوانین محدود کننده استفاده از گازهای فلوروکربن در کشورهای مختلف است.

کم مصرف و بازدهی بالا: این کولر گازی از گاز R600a استفاده می کند که مصرف انرژی آن کمتر از گازهای دیگر است و باعث صرفه جویی در هزینه های برق می شود. همچنین این گاز دارای ضریب بازدهی بالاتری نسبت به گازهای R134a و R410a است و می تواند حجم هوای خنک بیشتری را تولید کند. این مورد مهم ترین دلیل ما برای معرفی این برند در پاسخ به سوال کولر گازی چی بخرم؟ میباشد.

کارکرد عالی در شرایط سخت: این کولر گازی دارای سیستم خنک کننده قدرتمند و پایدار است که می تواند در دمای بالای 50 درجه سانتی گراد و رطوبت بالای 80 درصد به خوبی عمل کند. این کولر گازی همچنین دارای فیلتر هپا است که می تواند ذرات ریز و آلودگی های هوا را حذف کند و هوای تمیز و سالم را به فضای داخل منتقل کند.

بر اساس این موارد، کولر گازی بوتان می تواند گزینه مناسبی برای خانه های مجهز به سامانه تهویه مطبوع باشد. این کولر گازی را می توانید از فروشگاه های معتبر مانند بازرگانی کشیشی خریداری کنید و از خدمات پس از فروش ما بهره مند شوید.

خلاصه

کولر گازی یک دستگاه تهویه مطبوع است که با استفاده از یک مبرد، گرما را از محیط داخلی به خارج منتقل می‌کند. کولر گازی می‌تواند در فصل زمستان نیز گرمایش هوا را انجام دهد. کولر گازی از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط. ما در این مقاله به سوال کولر گازی چی بخرم؟ به طور کامل پاسخ داده و نکات کلّی در خرید کولر گازی را به شما معرفی میکنیم.

سایر مقالات
لوله کشی پکیج با لوله پنج لایه

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات