لوله upvc چیست؟ مزایای لوله یو پی وی سی

لوله UPVC

لوله پی وی سی چیست؟

بازرگانی کشیشی پیشرو در تهیه بهترین و باکیفیت ترین اجناس در رأس تاسیسات ایران

لوله های مختلفی در بازار موجود هستند که دارای کیفیت بالا می باشند. یکی از این لوله ها، لوله upvc است. اگر شناخت کافی در مورد این لوله ندارید و نمی دانید چه مزایایی می تواند برای شما داشته باشد. ما را در این مطلب همراهی کنید تا با لوله upvc آشنا گردیم.

می توان به صراحت گفت لوله کشی هم یکی از مهمترین اجزایی است که در هنگام ساختن ساختمان مهم تلقی شده و بایستی به آن توجه نمود. انتخاب لوله مناسب باعث می شود تا افراد سالیان سال احتیاج به تعمیر و نصب دوباره لوله در ساختمان نداشته باشند. در صورتی که از لوله نامرغوب استفاده شود بعد از مدتی لوله فرسوده و نشتی پیدا کرده و به غیر از اینکه بایستی لوله را تعویض نمود و هزینه اضافی در دستمان می گذارد باید به تعمیر دوباره دیوار نیز پرداخت. پس چه لوله ایی می تواند برای ساختمان ما مناسب باشد؟

برای اینکه بتوان از نشتی و تخریب ساختمان خود جلوگیری نمود بهترین راه و انتخاب استفاده از لوله های مرغوب و با کیفیت همچون لوله upvc می باشد. این لوله ها در کنار قیمت مناسبی که دارند دارای کیفیت بالا نیز بوده و در سرایر جهان پرطرفدار می باشد. بازرگانی کشیشی نمایندگی اصلی نیوپایپ و نمایندگی اصلی نیوفلکس را دارد و محصولات نانو پلیمر یاس را نیز پشتیبانی می کند. جهت خرید لوله های upvc، نیوپایپ، نیوفلکس و پلیکا با متخصصان ما تماس بگیرید.

سایر مقالات
هر توپ لوله پنج لایه چند متر است ؟ | مزایای لوله های پنج لایه در سیستم های تاسیساتی

لولهUPVC  

لوله های یو پی وی سی در اصل همان لوله پی وی سی هستند که فقط محکم تر، سخت تر و غیر پلاستیکی شده اند. کلمه UPVC مخفف کلمه (Unplasticised Poly Vinyl Chloride ) به معنای: پلی وینیل کلرید غیرپلاستیک شده است. در سال 1912 اولین بار تولید این محصول آغاز شد.

این نوع لوله از معروف ترین لوله های پلیمری در جهان بوده و از پلی وینیل کلراید غیرپلاستیک شده که یک ماده نگهدارنده کم هزینه می باشد، تولید شده است. از این لوله بیشتر در منتشر نمودن آب ساختمان به محیط های مختلف همچون: آشپزخانه، حمام و … استفاده می گردد. لوله upvc را در انواع: چسبی، واکسی، رزوه ایی، نمدی و پیچی تولید و می توان در بازار یافت نمود.

 امروزه لوله های U-PVC در جهان به عنوان اصلی ترین گزینه های شبکه آب و فاضلاب شناخته شده و در حال استفاده می باشد.

 

لوله upvc به دلیل آسیب ناپذیری که دارد دارای عمر طولانی بوده و در هر شرایط محیطی مقاومت می کند. از کاربردهای این لوله می توان به این موارد اشاره نمود:

  • مناسب برای انتقال دادن فاضلاب
  • برای محافظت کابل و سیم برق قابل استفاده است.
  • مناسب برای محاظت نمودن از کابل های مخابراتی
  • مناسب برای مصارف صنعتی و شهری
  • منتشر کردن آب آشامیدنی با هر فشاری

تا به امروز این لوله به دلیل مزایایش جزو پرمصرف ترین لوله ها می باشد و به همین دلیل در عنوان مختلف تولید و عرضه می گردد.

 

مزایای لوله

هملانطور که اشاره نمودیم این لوله upvc معروف ترین لوله در جهان بوده و دارای کاربرد فراوانی می باشد. از مزایای لوله upvc می توان به این موارد اشاره نمود:

سایر مقالات
رادیاتور قرنیزی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

در مقابل خوردگی مقاوم هستند.

به دلیل مقاوم بودن در برابر: مواد شیمیایی، اسیدها، بازها و … یک انتخاب مناسب برای استفاده های طولانی مدت می باشد.

انعطاف پذیری است.

از مزایای مهمی که می توان به  لوله های upvc نسبت داد منعطف بودن آن ها است. این موضوع باعث شده تا در برابر شکستگی و ترک خوردگی مقاوم باشند. به همین دلیل استفاده از آن در داخل خاک مناسب بوده و برابر زلزله مقاوم می باشد.

در مقابل کشش مستحکم است.

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده مقاومت لوله های upvcدو برابر بیشتر از سایر لوله ها می باشد و به همین دلیل از سایر لوله ها ارجح تر است.

دارای وزن کم است

از دیگر مزایای لوله های upvc می توان به سبک بودن آن اشاره نمود. در عین حال که سبک هستند، مقاوم نیز می باشند. همین موضوع باعث می شود تا حمل و نقل و نصب آن نیز آسان صورت پذیرد.

در برابر سایش و خراش مقاوم است.

به دلیل موادی که در تهیه این لوله استفاده شده کمک کرده تا در برابر خراش و ساییدگی تا حد بالایی مقاوم باشد. به همین خاطر می توان این نوع لوله را جایگزین لوله های فلزی، سیمانی و … برای انتقال مواد گرد و غبار نمود.

در برابر ضربه مقاوم هستند.

مقاومت در برابر ضربه از دیگر مزایای مشهودی است که در لوله های UPVCمی توان مشاهده نمود. این نوع لوله ها برعکس لوله های سیمانی، فلزی و … که در برابر ضربه کمی دچار مشکل می شوند این نوع لوله ها مقاوم بوده و به همین دلیل قابل استفاده در دمای بسیار پایین می باشد.

سایر مقالات
فوم گرمایش از کف نیوپایپ چیست؟

در داخل دارای سطوح صاف و سیقلی است.

یکی دیگر از مزایای لوله های یو پی وی سی مقاومت کم آنها در برابر جریان سیال می باشد. به عبارتی با وجود چنین مزیتی جریانات در داخل لوله به سهولت به دون گرفتگی ادامه پیدا خواهد کرد.

نام محصول: لوله پنج لایه نیوفلکس

کارخانه: گیتی پسند

مناسب حمل آب آشامیدنی

این نوع لوله ها با کمک فرمولاسیون مناسب و استاندارد های 62-61NSF  تولید شده و از ورود آلایندهای شیمیایی و سمی به داخل لوله جلوگیری می کنند. همین موضوع باعث شده تا برای انتقال آشامیدنی بهترین گزینه درنظر گرفته شود.

در برابر حرارت مقاوم هستند.

از دیگر مزایای لوله های UPVC می توان به این موضوع اشاره نمود که در برابر شعله و حرارت مقاوم می باشند.

این را هم اضافه کنیم این نوع لوله ها فقط در دمای 454 درجه سانتی گراد خود به خود شعله ور می گردند. که البته در صورت شعله ور شدن هم گاز HCl را از خود خارج می سازد که باعث خاموشی خود به خود لوله upvc می گردد.

دارای قیمت مناسب می باشد.

قیمت مناسب از مزایای دیگر و مهم لوله های UPVC می باشد. به دلیل قیمت مناسبی که دارد در حال حاضر با لوله های چدنی، فلزی، پلیمری و … رقابت می نماید.

دارای کیفیت بالا می باشد.

از مهمترین مزایایی که می توان به لوله های upvcنسبت داد داشتن کیفیت بالا می باشد.

تفاوت بین لوله pvc و  upvc

همانطور که گفته شد لوله یو پی وی سی در اصل شکل کامل شده لوله پی وی سی است و تنها فرقشان در نحوه تولیدشان می باشد. اما همین تغییر فرایند تولید باعث شده از نظر شیمیایی و فیزیکی این دو محصول با هم فرق هایی داشته باشند. در ادامه به تفاوت این دو محصول خواهیم پرداخت.

سایر مقالات
سه راهی صفحه دار توپیچ کوپلی نیوپایپ | لیست قیمت و خرید

باید گفت که لوله های UPVC  درست است که قابل تجزیه نیستند اما برعکسPVC  قابلیت بازیافت دارند.

لوله های UPVC  بلعکس لوله های PVC  منعطف تر می باشند.

از نظر میزان ایمنی و خطر هم باید اشاره کنیم که بهتر است از لوله های UPVC به جای لوله های PVC  برای پوشش کابل های مخابراتی و برقی استفاده شود.

طول عمر و مقاومت upvc بیشتر از pvc است.

در آخر

ما در این مطلب آموختیم که لوله های  چه نوع لوله هایی هستند و چه کاربرد و مزایایی می توانند در صنعت ساخت و ساز و حتی سلامتی ما به همراه داشته باشند. همچنین دانستتیم که چه فرقی بین لوله هایupvc  و لوله های PVC وجود دارد و کدام می توند بهروری بهتری داشته باشند.

لوله پنج لایه نیوپایپ
خرید لوله نیوپایپ از نمایندگی اصلی نیوپایپ بازرگانی کشیشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات