آشنایی با لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه

لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه

لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه نیوپایپ

بازرگانی کشیشی پیشرو در تهیه بهترین و باکیفیت ترین اجناس در رأس تاسیسات ایران

لوله کشی کلکتوری چه نوع لوله کشی می باشد؟ چه نوع لوله ایی برای انجام این مدل لوله کشی مناسب است؟  لوله کشی کلکتور با هر لوله ایی امکان پذیر می باشد؟ ما در این مقاله می خواهیم به نحوه لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه بپردازیم. اگر شما هم مایل به این لوله کشی هستید و مایل هستید در این باره بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

لوله کشی کلکتوری چه نوع لوله کشی است؟

روش کلکتوری به عنوان ایده آل ترین و مدرن ترین روش لوله کشی آب گرم و سرد ساختمان می باشد.

این شیوه نوین لوله کشی بسیاری از مشکلات لوله کشی همچون: رسوب گذاری، ترکیدگی و … را برطرف نموده و باعث افزایش و طول عمر لوله می شود.

در رابطه با مزایای روش کلکتور باید بگوییم که نسبت به روش سنتی آن از مزایای بیشتری برخوردار می باشد که در ادامه مطلب لوله کشی به شکل کلکتور به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

کارکرد

کارکرد کلکتور به این صورت است که آب از محل کلکتور و با کمک لوله کشی به مکانهای مورد نیاز از قبیل: حمام، سینک ظرفشویی، شوفاژ و … لوله کشی می شود.

به عبارتی کلکتور یک نوع ابزار لوله ایی شکل است که در قسمت پایین خود تعدادی خروجی دارد تا به راحتی شیرهای مخصوص کلکتور به آن متصل و آب را به مسیرهای مختلف انتقال دهد.

این ابزار لوله ایی آب را به طور یکسان از خروجی ها خارج می سازد و در صورتی که یک قسمت از تاسیسات لوله کشی به مشکل بر بخورد با کمک کلکتور می توان آب همان قسمت آسیب دیده را قطع نمود و تعمیرات و سرویس لازم را بدون آنکه تمام آب ساختمان را قطع کرد، انجام داد.

البته این را هم اضافه کنیم که با نصب کلکتور برای ساختمان های چند طبقه آب با فشار یکسان در تمام طبقات جریان پیدا می کنند و ساکنین ساختمان احتیاجی به وجود پمپ نخواهند داشت.

چگونگی لوله کشی کلکتور

در ادامه بد نیست در رابطه با چگونگی لوله کشی کلکتور هم صحبتی داشته باشیم.

در ابتدا بایستی محل نصب جعبه کلکتور تعیین گردد. از مکانهایی که می توان جعبه کلکتور را در آن قسمت نصب نمود می توان به: آشپزخانه، سرویس بهداشتی و تراس اشاره نمود.

توجه داشته باشید که این جعبه نباید در کنار محل اتصالات آب یا گاز قرار بگیرد. همچنین از قرار دادن جعبه کلکتور در مکان هایی که سست، مرطوب و تاریک هستند اجتناب کنید.

جعبه بایستی طوری قرار بگیرد که تا سطح زمین حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد، تا به راحتی لوله های انشعابی را بتوان به کلکتور نصب نمود.

پس از آنکه شیرها را بر روی شیر فلکه ورودی به طور دقیق نصب نمودید با کمک بست باعث محکم کاری کار خود شوید.

نکته

البته به دلیل لوله کشی کلکتور با لوله نیوپایپ و اینکه لوله پنج لایه منعطف تر از سایر لوله ها می باشد و احتیاجی به اتصالات لوله کشی همچون زانویی برای انجام کار وجود ندارد.

شما می توانید بدون آنکه کنده کاری های عمیق در دیوار، کف ساختمان یا زیر سقف داشته باشید، آب گرم و سرد را به راحتی به هر نقطه از ساختمان که مایل بودید با کمک این روش انتقال دهید.

لوله پنج لایه نیوپایپ
خرید لوله نیوپایپ از نمایندگی اصلی نیوپایپ بازرگانی کشیشی

چرا لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه انتخاب مناسبی است؟

انجام لوله کشی با لوله نیوپایپ امکان پذیر می باشد. این لوله از ترکیب دو مواد: فلزی و پلاستیکی تهیه و تولید گشته است و به صورت لایه مانند بر روی هم قرار گرفته اندبه این صورت که: یک لایه فلز آلومینیوم، دو لایه پلیمر و یک لایه چسب مخصوص برای اتصال این دو به هم.

ترکیب پلیمر و فلز باعث شد تا در کنار انعطاف پذیری خوبی که لوله پنج لایه پیدا نمود از استحکام بالایی نیز برخوردار شود.

همچنین سبک بوده و نصب آن به سهولت انجام می پذیرد.

انواع لوله پج لایه

لوله پنج لایه دارای انواع مختلفی بوده و در لوله کشی کلکتور قابل استفاده می باشند. این لوله ها شامل:

 • لوله پنج لایه PE
 • لوله پنج لایه PERT
 • لوله پنج لایه PEX

انتخاب لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه خالی از لطف نیست. لوله پنج لایه خود دارای ویژگی هایی می باشد که باعث شده یک انتخاب مناسب برای لوله کشی کلکتور باشد.

به دلیل ترکیبات فلزی و پلاستیکی که دارد توانسته عیوب یکدیگر را رفع  و باعث افزایش مزایای محصول شود.

ویژگی های لوله نیوپایپ

از ویژگی هایی که باعث شده یک انتخاب ایده آل برای کلکتور باشد به این شرح است:

 • به دلیل لایه بندی که توسط پلاستیک و آلمینیوم صورت گرفته در برابر نفوذ اکسیژن مقاوم می باشد.
 • در برابر دما مقاوم بوده و می تواند تا ۹۰ درجه سانتی گراد دما را تحمل نماید.
 • لایه درونی این لوله از جنس پلیمر بوده و این امکان را فراهم نموده تا در برابر مواد شیمیایی همچون اسیدها مقاومت بالایی را از خود نشان دهد.
 • به دلیل داشتن ضریب انبساط کم آسیب کمتری در گذشت زمان خواهد داشت.
 • در برابر فشار آب مقاوم بوده و به همین دلیل بدون هیچ نگرانی می توان برای جریان های پر فشار از آن بهره برد.

مزایای استفاده از سیستم لوله کشی کلکتور

حال که در این مطلب یک آشنایت نسبی با لوله پنج لایه و خود کلکتور پیدا کردیم بد نیست در ادامه به چند مزیتی که می توان به سیستم کلکتور نسبت داد هم بپردازیم با ما همچنان در لوله کشی کلکتوری همراه باشید.

 • با کمک سیستم کلکتور می توان به طور مجزا به تعمیر و سرویس لوله های مجزا بدون آنکه تمام لوله کشی آب را قطع کنیم، بپردازیم.
 • انجام سریع و آسان لوله کشی کلکتور با لوله پنج لایه
 • در این سیستم لوله ها در دسترس بوده و به راحتی می توان کار تعویض، انشعاب گیری و تعمیر لوله را انجام داد.
 • امکان هدایت آب با فشار یکسان به تمام انشعابات
 • افزایش بازدهی دستگاه های حرارتی ساختمان
 • طول عمر بسیار و دوام بالا

لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه برای هر ساختمانی مناسب است؟

برای هر ساختمانی مناسب می باشد، به خصوص برای ساختمان هایی که دارای واحد های بسیار هستند.

اگر توجه کرده باشید بیشتر ساختمان های چند طبقه از سیستم لوله کشی انشعابی استفاده می نمودند. از این رو فشار آب آنگونه که باید و شاید به تمام طبقات نمی رسید. از این رو از پمپ برای انتقال آب با فشار یکسان استفاده می شد که همین یک هزینه جداگانه را بر می تابید.

اما با کمک کلکتور این مشکل برطرف شده و آب با فشار یکسان در تمام طبقات ساختمان توزیع می گردد و مشکل کاهش فشار در این سیستم لوله کشی معنی ندارد.

حتی افرادی که به دنبال بازسازی ساختمان خود هستند هم می توانند از لوله کشی کلکتور با لوله پنج لایه بهره ببرند.

شما می توانید بهترین لوله نیوپایپ را از نمایندگی کشیشی، به عنوان نمایندگی اصلی نیوپایپ تهیه نمایید. متخصصین ما برای پاسخگویی به شما آماده هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات