11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی

تاکنون برای خرید لوله آهنی اقدام کرده‌اید؟ می‌دانید که نکات مهم خرید لوله آهنی کدام است و باید چه خصوصیاتی را در خرید این دسته از لوله‌های در نظر بگیرید؟ واقعیت این است که تنوع محصولات موجود در بازار به حدی بالاست که خرید لوله بدون شناخت کافی از مشخصات مورد انتظار کار چندان آسانی نیست. به‌علاوه حتماً باید نسبت به انواع لوله آهنی موجود در بازار آگاهی و دانش کافی را داشته باشیم تا بتوانیم بهترین و مناسب‌ترین گزینه موردنیازمان را تهیه کنیم. در این مقاله 11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی را موردبحث و بررسی قرار داده‌ایم. با در نظر گرفتن این موارد حتماً می‌توانید یک خرید مطمئن و مناسب را تجربه کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : خرید شیرآلات

مشخصات مکانیکی و فیزیکی لوله

اولین و مهم‌ترین نکته در خرید لوله آهنی، توجه به مجموعه‌ای از مشخصات مکانیکی و فیزیکی یک لوله است. در این راستا پارامترهای مختلفی وجود دارد که باید موردتوجه قرار بگیرد. معمولاً هریک از شرکت‌های تولیدکننده لوله آهنی یک شناسنامه به همراه محصول خود منتشر می‌کنند که مجموعه خواص مکانیکی و فیزیکی آن در لوله ثبت و ضبط می‌شود. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

استحکام کششی

یک لوله از زمان تولید تا زمانی که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، تحت تنش‌های مختلفی قرار می‌گیرد. استحکام کششی یک لوله آهنی ازاین‌جهت اهمیت دارد که برای ما مشخص می‌کند که مجاز به واردکردن چه میزان تنش به لوله هستیم.

چغرمگی

مفهوم چغرمگی به معنای میزان مقاومت لوله به ضربه در واحد سطح است. در طول مدت بهره‌برداری از یک لوله آهنی به دلایل مختلف ممکن است ضرباتی به آن وارد شود. میزان مقاومت لوله در برابر این ضربات به‌عنوان یک پارامتر بسیار مهم در خرید لوله آهنی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید : خرید لوله آهنی

رسوب‌گذاری

یکی از چالش‌های مهمی که در استفاده از لوله‌های آهنی وجود دارد، مسئله تشکیل رسوب در لوله است. تشکیل رسوب در لوله علاوه بر آن‌که موجب کاهش دبی سیال عبوری از آن می‌شود، سبب افت فشار شدیدی نیز می‌شود که این‌یک مشکل جدی به شمار می‌رود. برخی از لوله‌های انواع لوله‌های آهنی اجازه تشکیل رسوب کمتری را می‌دهند که در هنگام خرید باید در اولویت قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید : نکات مهم برای خرید لوله پلیکا

انعطاف‌پذیری

طراحی و اجرای شبکه لوله‌کشی در هر ساختمان یا صنعت از پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است. یکی از راه‌های گریز از مشکلات و چالش‌های موجود در این مسیر، استفاده از لوله‌هایی است که انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

سایر مقالات
تهویه مطبوع ، از گذشته تا امروز

11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی

مقاومت در برابر خوردگی

یکی دیگر از نکات مهم خرید لوله آهنی، مسئله مقاومت لوله در برابر خوردگی است. همان‌طور که می‌دانید خوردگی در معرض هوای آزاد یکی از اصلی‌ترین مشکلات متریال‌های فلزی به شمار می‌رود. در این راستان با روش‌های گوناگونی اقدام به تقویت لوله‌ها می‌کنند که یکی از آن‌ها تولید لوله آهن گالوانیزه و دیگری لوله‌های فولادی ضدزنگ هستند. حتماً توجه داشته باشید که استفاده از لوله فولادی ضدزنگ ازاین‌جهت که در مقابل خوردگی به‌طور کامل در طولانی‌مدت مقاومت می‌کند، در ارجحیت قرار دارد.

بیشتر بخوانید : خرید لوله و اتصالات ساختمان

رنگ لوله

صحبت در خصوص رنگ لوله بیشتر درزمینهٔ مصارف ساختمانی یا کارخانجات اهمیت دارد. در طراحی لوله‌های گازرسانی، سیستم لوله‌کشی موتورخانه یا پایپینگ کارخانه‌ها معمولاً از لوله‌ها با رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب اپراتورهای فعال در مجموعه متوجه می‌شوند که هر یک از لوله‌ها حاوی چه نوع سیالی است.

فرآیند تولید لوله

یکی دیگر از نکات مهم خرید لوله آهنی، توجه به مسئله روش تولید لوله است. به‌طورکلی لوله‌های فلزی به دو روش درزدار و بدون درز یا مانیسمان تولید می‌شوند.

لوله درزدار

در تولید لوله درزدار آهنی همان‌طور که از نام آن مشخص است، یک ورق لوله به‌وسیله دستگاه به حالت دایره درمی‌آید. سپس دو لبه آن در مجاورت یکدیگر قرار می‌گیرند. با جوشکاری این دو لبه به یکدیگر متصل می‌شوند. در همین راستا پنج روش مختلف برای جوشکاری لوله درزدار وجود دارد که عبارت‌اند از:

– جوشکاری مقاومت الکتریکی (ERW)

– جوشکاری ذوبی الکتریکی (EFW)

– جوشکاری با فرکانس بالا (HFW)

– جوشکاری قوسی زیر پودری (SAW)

بحث در خصوص روش‌های جوشکاری فوق مفصل است و از حوصله این مقاله خارج می‌باشد. اما باید توجه کنید که هر روش فوق موجب ایجاد برخی خصوصیات منحصربه‌فرد در لوله می‌گردد.

بیشتر بخوانید : خرید لوله پوش

لوله مانیسمان

در ادامه بحث از نکات مهم خرید لوله آهنی به لوله مانیسمان یا بدون درز می‌رسیم. به‌طورکلی چهار روش برای تولید لوله‌های مانیسمان وجود دارد که عبارت‌اند از:

11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی

1- دستگاه نورد: در فرآیند تولید لوله به روش دستگاه نورد، بیلت فولادی تا دمای بالا در کوره گردان گرم می‌شود. سپس یک‌یک توخالی استوانه‌ای، با کمک دستگاه سوراخ‌کن (پیرسینگ) چرخان و مجموعه‌ای از غلتک‌ها که سوراخ را در مرکز بیلت حفظ می‌کند، تولید می‌شود.

2- دستگاه نورد توپی: در فرآیند تولید لوله توسط دستگاه نورد توپی، از یک بیلت گرد و جامد استفاده می‌شود. این بیلت، در کوره بوته‌ای گردان به‌طور یکنواخت گرم می‌شود و سپس توسط دستگاه پیرسینگ مانیسمان سوراخ می‌شود و لوله تولید می‌شود.

سایر مقالات
تأسیسات ساختمانی و انواع آن

بیشتر بخوانید : خرید لوله پلیکا

3- فورجینگ: در فرآیند تولید لوله به روش فورجینگ (آهنگری)، یک بیلت حرارت دیده در قالب فورجینگ قرار داده می‌شود که قطر آن کمی بزرگ‌تر از لوله نهایی است. از یک پرس هیدرولیک چکش آهنگری مطابق با قطر داخلی برای ایجاد لوله استوانه‌ای استفاده می‌شود. سپس با ماشنیکاری لوله به ابعاد و اندازه نهایی موردنظر می‌رسد.

4- اکستروژن: در تولید لوله به روش اکستروژن، یک بیلت حرارت دیده در داخل قالب قرار می‌گیرد. یک سنبه هیدرولیکی، بیلت را به‌طرف دستگاه سوراخ‌کن می‌راند، که درنتیجه آن، مواد از سوراخ استوانه‌ای بین قالب و دستگاه مندرال جریان می‌یابند. و درنهایت لوله موردنظر تولید می‌شود.

کاربرد لوله

مشخصات مکانیکی و روش تولید لوله‌های آهنی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، موجب می‌شود که هر یک از لوله‌های آهنی برای کاربردهای خاصی مفید باشند. در همین راستا یکی از نکات مهم خرید لوله آهنی توجه به مسئله کاربرد آن‌ها است. البته تولیدکنندگان مختلف در شناسنامه‌ای که به همراه محصولات خود عرضه می‌کنند، این نکته را مورداشاره قرار می‌دهند و کاربردهای لوله را ذکر می‌کنند.

11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی

سایز لوله

لوله‌ها در سایزها و ابعاد مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. در خصوص خرید لوله‌ها باید به این مسئله به‌خوبی توجه شود. با در نظر گرفتن فضای در اختیار و همچنین محاسبات مهندسی که برای طراحی لوله‌کشی انجام می‌شود، باید نسب به انتخاب سایز لوله و متراژ آن تصمیم‌گیری صورت بگیرد. این مسئله معمولاً وابسته به نظر مهندس طراح و مجری پروژه است.

ضخامت لوله

یکی دیگر از نکات خرید لوله آهنی، مسئله ضخامت لوله است. ذکر این نکته ضروری است که یکدست بودن ضخامت لوله در برخی مواقع اهمیت بسیار بالایی دارد. در تولید برخی لوله‌ها مانند لوله آهن داکتیل مسئله یک‌دست بودن ضخامت لوله محقق نمی‌شود. همچنین باید توجه داشت که هرچه ضخامت لوله بیشتر می‌شود مقاومت لوله در برابر عوامل خارجی مخرب افزایش پیدا می‌کند اما طبیعی است که هزینه خرید لوله نیز بالاتر می‌رود.

متریال مورداستفاده در تولید لوله

در تولید لوله‌های آهنی از متریان‌های مختلفی استفاده می‌شود. اساساً به دلیل نقاط ضعف ساختاری آهن خالص، به‌هیچ‌عنوان به‌تنهایی از آهن برای تولید لوله استفاده نمی‌شود. کربن، نیکل و کروم ازجمله مهم‌ترین متریال‌های جانبی به شمار می‌روند که با اضافه شدن به آهن خالص برای تولید لوله مورداستفاده قرار می‌گیرند. نوع و درصد حضور این مواد در کیفیت و کارایی لوله تولیدشده به‌طور مستقیم اثرگذار است.

سایر مقالات
خرید لوله آهنی

شرایط کاری لوله

هر لوله با توجه به مجموعه مشخصاتی که دارد، برای کاربردهای خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرد. شرایط کاری لوله آهنی در انتخاب آن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نکات مهم خرید لوله آهنی به شمار می‌رود. مهم‌ترین موارد در این راستا شرایط دما، فشار کاری، نوع سیال مورداستفاده، موقعیت نصب لوله به شمار می‌رود. بسیار مهم است که قبل از خرید یک لوله بدانیم که با چه نوع سیالی سازگار است. همچنین باید بدانیم که می‌توان یک لوله را در معرض آفتاب قرار دارد یا باید حتماً در یک محیط سرپوشیده باشد. شرایط کاری لوله باید در شناسنامه آن درج شود تا خریدار بتواند به‌خوبی از این مسئله و ابعاد مختلف آن اطلاع حاصل کند.

متراژ موردنیاز

خرید لوله باید مبتنی بر محاسبات مهندسی صورت بگیرد. به‌این‌ترتیب متراژ لوله موردنیاز از دل محاسبات خارج می‌شود و با یک درصد خطای محدود نسبت به خرید لوله اقدام می‌شود.

نحوه نصب لوله

نصب لوله یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در خرید لوله باید موردتوجه قرار بگیرد. نصب برخی لوله‌ها به دلیل وزن بالا و شرایط پیچیده آن‌ها نیاز به ادوات و تجهیزات مخصوصی دارد و فرآیند زمان‌بری به‌حساب می‌آید. اما هستند انواع لوله‌های آهنی که نصب آن‌ها بسیار راحت است و در کمترین زمان ممکن می‌توان نسبت به نصب آن‌ها اقدام نمود.

محل نگهداری لوله

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات خرید لوله آهنی، مسئله نگهداری آن است. سعی کنید این دسته از لوله‌ها را در مکان‌های مرطوب نگهداری نکنید. چراکه لوله‌های آهنی نسبت به رطوبت بسیار حساس هستند. همچنین نکته دیگر مسئله حرارت بالایی است که برخی لوله‌های آهنی توان تحمل آن را ندارند. این نکات در خصوص انبارداری و نگهداری از لوله‌های خریداری‌شده باید موردتوجه قرار بگیرد.

11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی

قیمت لوله

آخرین و شاید یکی از مهم‌ترین نکات خرید لوله آهنی مسئله قیمت آن‌ها باشد. در حال حاضر لوله‌های استیل به‌عنوان گران‌ترین لوله‌های آهنی موجود در بازار به شمار می‌روند. همچنین لوله‌های چدنی یا آهن داکتیل به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین انواع لوله‌های آهنی به شمار می‌روند. مسئله قیمت لوله نباید به‌عنوان تنها پارامتر مؤثر در خرید لوله آهنی موردتوجه قرار بگیرد. بلکه ده پارامتر دیگری که در بالا مورداشاره قراردادیم، هرکدام از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای مشاهده قیمت انواع لوله‌های آهنی می‌توانید از سایت بازرگانی کشیشی اقدام کنید.

سایر مقالات
خرید لوله و اتصالات ساختمانی

جمله مهم‌ترین عواملی که می‌توان به آن اشاره نمود، ترکیب آلیاژ‌هایی است که در تولید لوله مورداستفاده قرار می‌گیرد. قیمت مواد اولیه به‌عنوان مهم‌ترین عامل در قیمت خرید لوله آهنی به شمار می‌رود. مسئله مهم بعدی که در قیمت خرید لوله آهنی اثرگذار است، برند تولیدکننده محصولات است که تأثیر بسیار زیادی در بازار مصرف دارد.

ایز و ابعاد لوله نیز در قیمت خرید لوله آهنی بسیار اثرگذار است و درصورتی‌که سایز و ابعاد آن افزایش پیدا کند، متریال مورداستفاده نیز افزایش‌یافته و قیمت تمام‌شده محصول نیز بالاتر می‌رود. ضایعات و قراضه‌های آهنی به‌عنوان مواد اولیه در تولید فولاد، نقش بسزایی بر هزینه پرداختی لوله آهنی دارند. قیمت ضایعات بر اساس قیمت روزانه فولاد تعیین می‌شود.

خرید لوله آهنی در سایت بازرگانی کشیشی

همان‌طور که مشاهده کردید، 11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی را باهم موردبررسی قراردادیم. یکی از دغدغه‌هایی که بعضاً خریداران لوله‌های آهنی دارند، این مسئله است که این امکان‌که بتوانند محصولات برندهای مختلف را در یک مجموعه باهم مقیسه کنند، وجود ندارد. اما بازرگانی کشیشی این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است. محصولات برترین برندهای ایرانی فعال درزمینهٔ تولید انواع لوله‌های آهنی در بازرگانی کشیشی گردآوری‌شده است. به‌این‌ترتیب می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی بازرگانی کشیشی و صفحه مربوط به محصولات هریک از برندهای تولیدکننده لوله آهنی، ضمن مشاهده تنوع محصولات موجود نسبت به مقایسه انواع آن‌ها نیز اقدام کنید.

مزیت مهم دیگری که خرید لوله آهنی از سایت بازرگانی کشیشی برای مشتریان عزیز به همراه دارد، امکان اطلاع از قیمت لوله‌های برندهای مختلف به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای است. تمام تلاش همکاران ما در بازرگانی کشیشی تسهیل فرآیند خرید برای مشتریان گرامی است.

کلام پایانی

در این مقاله با 11 مورد از نکات مهم خرید لوله آهنی آشنا شدیم. به نظر شما چه نکاتی مهم دیگری وجود دارد که برای خرید لوله آهنی باید موردتوجه قرار گیرند؟ پیشنهاد ما این است که خرید لوله را با مشورت افراد متخصص انجام دهید تا بتوانید از یک خرید خوب و مناسب اطمینان حاصل کنید. با خرید از بازرگانی کشیشی می‌توانید از اصالت و کیفیت محصولات اطمینان حاصل کنید؛ چراکه سیاست کاری مجموعه بر آن است که به‌هیچ‌عنوان اقدام به عرضه محصولات بی‌کیفیت نکند. همچنین درصورتی‌که نیاز به مشاوره برای خرید لوله آهنی دارید، همکاران ما در واحد پشتیبانی و فروش بازرگانی کشیش آماده هستند تا به تمام سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات