مواردی که مجریان گرمایش از کف رعایت نمی کنند.

مواردی که مجریان گرمایش از کف رعایت نمی کنند.

مواردی که مجریان گرمایش از کف رعایت نمی کنند.

بازرگانی کشیشی پیشرو در تهیه بهترین و باکیفیت ترین اجناس در رأس تاسیسات ایران

گرمایش از کف چیست؟ مجریان گرمایش از کف چه مواردی را باید رعایت کنند؟ رعایت نکردن موارد مهم در نصب سیستم گرمایش از کف موجب چه اتفاقاتی خواهد شد؟ امروز قصد داریم به طور مختصر و مفید در مورد باید و نباید های نصب سیستم گرمایش از کف صحبت کنیم.

از همین رو برای شما همراهان همیشگی بازرگانی کشیشی، ویدئو کوتاهی را آماده کرده ایم و در آن به طور تخصصی مواردی که مجریان گرمایش از کف رعایت نمی کنند را مورد بحث قرار داده ایم. بازرگانی به عنوان نمایندگی اصلی نیوپایپ و مجری اجرای گرمایش از کف این وظیفه را برای خود دانسته تا اطلاعات جامع ای در این رابطه ارائه دهد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

اصولا مجریان نصب سیستم گرمایش از کف که به درستی آموزش دیده باشند در خصوص نصب اصولی این سیستم مشکلی نخواهند داشت. اما دوستان دیگری که به طور کامل به این موضوع تسلط ندارند ممکن است در حین انجام کار، با مشکلاتی روبرو شوند و در انتها نتیجه مناسب را به دست نیاورند. اما مجریان گرمایش از کف، چه مواردی را رعایت نمی کنند؟

مواردی که مجریان گرمایش از کف رعایت نمی کنند.

 

عایق پیرامونی

این عایق در پیرامون محیط به طور کامل قرار می گیرد و ضخامت آن بین ده تا 20 سانت است و باعث ایجاد یک چاله گرمایی برای محیط میشود. طبق مشاهداتی که انجام شده، مجریان این نکته را رعایت نمی کنند و معمولا ناحیه پیرامون محیط را به درستی عایق بندی نمی کنند و همین امر موجب میشود تا پس از پایان کار، محیط به درستی انتقال حرارت را دریافت نکند.

عایق کف

عایق کف نوعی عایق بندی در کف است که از انتقال حرارت به پایین جلوگیری می کند و انواع مختلفی هم دارد.

  • پلی استایرن منبسط eps
  • پلی اتیلن pe
  • پلی استایرن منبسط xps

به غیر از موارد فوق، عایق های دیگری نیز وجود دارند که قیمت های پایین تری دارند و برخی از مجریان گرمایش از کف از آن برای عایق بندی سیستم گرمایش از کف بهره می برند و این کار، اصلا اصولی نیست. بله عایق بندی های ارزان تر و با کیفیت پایین تر نیز برای عایق بندی مناسب هستند اما این عایق ها به هیچ وجه برای سیستم گرمایش از کف مناسب نیستند و مجریان گرمایش از کف به هیچ وجه نباید از عایق های بی کیفیت و نامناسب برای نصب سیستم گرمایش از کف بهره ببرند.

خرید مصالح با مشاوره مجری

کارفرما ممکن است برای خرید مصالح خود دست به کار شود. مسلما کارفرما به درستی نمی تواند مصالح مناسب را انتخاب کنند و ممکن محصولات بی کیفیت را انتخاب کند. بهترین کاری که میتوان در خرید مصالح مورد نیاز سیستم گرمایش از کف انجام داد، این است که با مجریان گرمایش از کف مشورت کنید و مصالح را مطابق به استانداردهای مورد نیاز تهیه نمایید.

معمولا مجریان گرمایش از کف در مورد محل نصب و نحوه نصب جعبه کلکتور نظر نمی دهند و این مورد را به خود کارفرما واگذار می کنند. اما کارفرما از محل نصب درست کلکتور اطلاع ندارد و تمایل دارد که جای پکیج یا در حاشیه محیط این کلکتور نصب شود که کاملا غلط است. محل نصب کلکتور باید در مرکز باشد.

استفاده از لوله به صورت دو تیکه

در گرمایش از کف به هیچ عنوان نباید از لوله به شکل دو تیکه استفاده شود اما مجریان گرمایش از کف اغلب این اشتباه را انجام می دهند. این اشتباه بخاطر عدم اندازه گیری درست و رعایت نقشه پیش می آید و در آن مجری به علت کم بودن لوله مجبور میشود که از لوله دو تیکه بهره ببرد.

این امر به هیچ وجه مجاز نمی باشد و  در صورت بروز مشکل باید حتما سیستم جمع شود و از نو شروع به لوله کشی شود.

پوشش سیستم گرمایش از کف

متاسفانه در ایران نصب سیستم گرمایش از کف تا مرحله لوله گذاری انجام میشود و مرحله نصب پوشش به خود کارفرما محول میشود. این امر بسیار نادرست است و در کشورهای دیگر کاملا برعکس است و مرحله پوشش سیستم گرمایش از کف هم توسط مجریان گرمایش از کف انجام میشود. چرا؟

چون در گرمایش از کف ما حداقل ارتفاع و حداکثر ارتفاع داریم و ملاتی که بر روی سیستم ریخته میشود بین 3 تا پنج سانتی متر باید ضخامت داشته باشد. 2 سانت عایق روی کار، 3 سانت ملات و 2 سانت کفپوشی که شما انتخاب کرده اید ارتفاع استاندارد برای روی کار سیستم گرمایش از کف است.

حتی ملات روی کار نیز اهمیت دارد و باید عاری از حباب باشد. حباب ایجاد شده در ملات می تواند موجب شود تا انتقال گرما به درستی انجام نشود.

به همین علت در تمام دنیا از پودر چسب گرمایش از کف استفاده میشود که با آب مخلوط میشود و تمام اطراف لوله را در میگیرد و موجب انتقال دما به درستی میشود.

در ایران نیز این پودر وجود دارد و استفاده میشود. معمولا با ملات مخلوط میشود و موجب بالا رفتن ضریب انتقال حرارت میشود و هم به خاطر وجود الیاف، سلیس و مواد پلیمری به انقباظ و انبساط کمک می کند و موجب میشود که کفپوش شما ترک نخورد.

جمع بندی مواردی که مجریان گرمایش از کف رعایت نمی کنند.

به عنوان مجریان گرمایش از کف حتی اگر خود این کار را انجام نمی دهید، به کارفرما توصیه های لازم برای پوشش را بدهید تا بتوانید بهترین ضریب انتقال گرما را از سیستم گرمایشی بگیرید. ک مجری وظیفه دارد که به درستی مشاوره دهد و در هنگام کار نکات مهم را رعایت کند تا بالاترین ضریب انتقال حرارت را کسب کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات