شیر مخلوط

یکی از انواع شیرآلات بهداشتی، شیر مخلوط ها هستند که به‌صورت شیر دستشویی (شیر توالت)، شیر روشویی یا توکاسه‌ای (بر روی چینی بهداشتی)، شیر ظرف‌شویی (بر روی سینک ظرفشویی) و همچنین شیر دوش (برای اتصال علم یونیکا یا علم یونیورست) مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیر‌های مخلوط با شیر پیسوار به لوله‌کشی ساختمان متصل می‌شوند. نامگذاری شیر مخلوط به این دلیل است که این نوع شیرآلات بهداشتی با اختلاط آب سرد و گرم در محفظۀ شیر مخلوط، آب را با دمای مناسب از علم شیر خارج می‌کنند.

انواع شیر مخلوط:

از مسائل مهم طراحی شیر مخلوط ها، مسئله زیبایی و صرفه‌جویی آب در شیر مخلوط است. در شیر مخلوط های معمولی که با چرخش فلکه باز و بسته می‌شوند، در عین تنظیم دمای مناسب آب و حین بستن شیر، مقداری آب هدر می‌رود و در باز و بسته کردن مکرر معمولاً شیر باز می‌ماند. برای صرفه‌جویی در مصرف آب امروزه از شیرهای اهرمی و چشمی (اتوماتیک) و پدالی بجای شیرآلات فلکه‌ای استفاده می‌شود. جدا از سلیقه افراد، شیر آلات بهداشتی اتوماتیک و پدالی بیشتر در مکان‌های عمومی و پر رفت‌وآمد کاربرد دارند. نکته قابل‌توجه در مورد شیرهای اهرمی و پدالی، عدم نیاز به تماس دست با شیر و بنابراین ممانعت از انتقال بیماری و باکتری است.

استاندارد تولید شیر مخلوط:

طبق استاندارد بهداشتی 6679 و 1546 کلیه قسمت‌های فلزی بکار رفته در شیرآلات بهداشتی (به‌استثنای دستگیره) باید از جنس برنج باشد و قطعاتی که با آب در تماس‌اند نباید بیشتر از 5/2 درصد سرب داشته باشند. اما برای زیبایی این محصولات قالبا با روکش‌های کروم، استیل و روکش رنگی عرضه می‌شوند. شیرآلات بهداشتی باید تا دمای 90 درجه آب را تحمل کنند و همچنین برای بالا بردن مقاومت شیر در برابر خوردگی، از کیفیت آبکاری خوبی برخوردار باشند.

شیرآلات بهداشتی در هنگام خرید معمولاً به‌صورت دست (شیر توالت، شیر روشویی، شیر دوش حمام، شیر ظرفشویی) تهیه می‌شوند. با توجه به تعدد برند در این شیرآلات، مهم‌ترین نکته هنگام خریداری شیرآلات، شرکت سازنده و گارانتی و خدمات پس از فروش این شیرهاست.

شیرآلات بهداشتی توکار:

شیرآلات توکار دسته ای از شیرالات بهداشتی هستند که لوله و اتصالات و بدنه شیرآلات داخل دیوار قرار گرفته و در معرض دید نیستند، و تنها قاب روی مغزی و دسته شیر جهت باز و بسته کردن آب و تنظیم دمای آن قابل رویت می باشد.

توضیحات

خدمات پس از فروش مهم ترین عامل انتخاب شیر مخلوط :

  • هرچند شیرآلات بهداشتی در ذهن ما از ساختمان ساده‌ای برخوردار هستند، اما باتوجه به گسترش و تنوع مدل‌های گوناگون در بازار و استفاده از برخی فناوری‌های نوین در این نوع لوازم، کم‌کم وقت آن رسیده که برای انتخاب نمونه مورد نظرمان به خدمات پس از فروش آنها نیز توجه ویژه داشته باشیم. چون نه‌تنها کیفیت لعاب و روکش و جنس مغزی این لوازم باید قابل اعتماد باشد، بلکه تهیه و البته تعویض قطعات یدکی نیز ملاکی برای انتخاب خریداران شده است. بهترین گزینه این است که قبل از خرید شیر، به خدمات پس از فروش و گارانتی آن دقت کنیم، چون درغیر اینصورت، ممکن است با ایجاد مشکل کوچک، مجبور به تعویض کل شیر شوید.
  • به‌عنوان مثال در برخی شیرها، کارتریج خاصی به کار رفته که در صورت خراب شدن، اگر توان تهیه آنها را در بازار داخلی کشورمان نداشته باشید، مجبور خواهید شد کل شیر را تعویض کنید که برای شما تجربه‌ای گران خواهد بود.این تنها نقطه ضعف نیست، بلکه با توجه به تنوع کنونی بازار و ورود تکنولوژی‌های الکترونیک در برخی شیرآلات اگر از برندهایی که به صورت عمده وارد ایران نشده‌اند و خبری از نمایندگی آنها نیست خرید کرده اید، باید آمادگی مشکلات دیگر را نیز داشته باشید.
سایر مقالات
شیرآلات توکار شودر چه ویژگی دارند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات