تفلن

برای آب بندی کردن لوله و اتصالات از روشهای مختلفی نظیر خمیر لوله، الیاف کنفی و یا به صورت ترکیبی و یا نوار آب بندی تفلن و یا تفلن مایع استفاده میشود.
نوار آب‌بندی که در انگلیسی با واژه PTFE شناخته می‌شود، نواری کم ضخامت (حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میکرون) از جنس پلی تترافلوئورو اتیلن می‌باشد. بزرگترین تولیدکننده پلی تترافلوئورو اتیلن این ماده را با نام تجاری تفلن تولید می‌نماید (همان ماده‌ای که در ساخت ظروف نچسب هم به کار می‌رود) و به همین دلیل نوار آب‌بندی به نوار تفلن نیز مشهور شده است. در حال حاضر برای مایع آب بندی هم از واژه تفلن استفاده میشود.

نوار آب بندی یا تفلن نواری:

نوار آب‌بندی و یا به اصطلاح نوار تفلن یکی از ملزومات و مواد مصرفی است که در خطوط انتقال آب و سایر سیالات در لوله کشی ساختمان و تأسیسات به کار برده می‌شود و از آن برای آب‌بندی اتصالات و خصوصاً اتصالات رزوه‌ای (چه اتصالات فلزی و چه اتصالات پلیمری) در محل اتصال با لوله و یا آب‌بندی لوله‌های حدیده شده استفاده می‌شود.

تفلن مایع:

امروزه با پیشرفت تکنولوزی برای آب بندی و ثابت نگه داشتن اتصالات و تاسیسات مکانیکی از تفلن مایع استفاده می‌شود. اجرای بسیار سریع و کم هزینه بودن به دلیل مایع بودن به راحتی اتصالات مورد نظر آغشته شده و موقع بستن هیچ گونه  مقاومتی در مسیر لوله و اتصالات ایجاد نکرده و بدون نیاز به آچار به راحتی با دست بسته می‌شود و بعد از گذشت فقط ۲۵ دقیقه، اتصال مورد نظر شروع به ثابت شدن مینماید. تفلن مایع چون حالت چسبندگی  دارد  و به صورت مایع میباشد، با نفوذ سریع در میان سطوح دندانه دار لوله و پیچ مهره توانای آب بندی ۱۰۰درصد را دارا میباشد و حداقل مقاومت را از نشان داده که در بعضی از اتصالات که نیاز به باز کردن مجدد نمیباشند و باید ثابت بمانند بهترین کاربرد را دارد.

توضیحات معمولاً تولید کنندگان نوار تفلن محصولات خود را در بسته‌بندی با رنگ‌های مختلف ارائه می‌کنند و از این رنگ‌ها برای درجه‌بندی کیفی محصولات‌شان استفاده می‌نمایند. به طور معمول نوارهای تفلن دارای ۵ یا ۱۰ متر طول می‌باشند. هر جعبه آن شامل ۱۰ عدد نوار تفلن و هر کارتن آن بسته به مارک محصول، شامل ۵۰۰ یا ۶۰۰ عدد نوار آب‌بندی تفلن می‌باشد.
سایر مقالات
نشت یاب آب | چگونه کار می کند و چرا مهم است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات